logo Silvarium tisk

BRDY Bude to zvláštní výročí. Vojenský prostor v Brdech se taktak dožije svých devadesátých narozenin a pak ho velmi pravděpodobně čeká zrušení. Už o tom v prvním čtení rozhodli poslanci. A i když bude sněmovní legislativní cesta ještě dlouhá a pak bude pokračovat v Senátu a na Hradě, zdá se, že by vojenský újezd, který chce armáda kvůli nadbytku výcvikových prostor opustit, mohl zaniknout v roce 2016, tedy přesně devadesát let po vzniku brdské dělostřelecké střelnice.

Veřejnosti se tak znovu otevřou i místa, z nichž začátkem 50. let, poté, co se uzavřený prostor rozšířil o další desítky kilometrů čtverečních, museli lidé odejít. Kvůli rozmachu armády zaniklo v Brdech několik obcí – mezi nimi Kolvín, Padrť a Záběhlá.

Všechny obce se nacházely v okolí Padrťských rybníků. Za první republiky měly dohromady přes tisíc obyvatel, ve všech fungovaly obchody, školy i Sokol. Místní byli poprvé vysídleni už za druhé světové války.

Zůstat mohli pouze dřevaři pracující pro německou lesní správu. Poblíž Kolvína byl v roce 1941 vybudován pracovní tábor, kam byli posíláni totálně nasazení občané z protektorátu.

Válka obce zničila, některé domy byly vypáleny. Přesto se polovina obyvatel rozhodla vrátit, měli k místu příliš silný vztah.

Sotva však mnozí z nich skončili s opravami svých domů, přišla zpráva z armády: dosavadní střelnice se výrazně rozšíří a nový vojenský prostor zabere i katastry obcí. Bylo to v roce 1952. Odejít muselo všech 489 obyvatel a vojsko stavení srovnalo se zemí.

„Mozolov, to byla přezdívka obce Záběhlá. Je to od mozolů na rukou od těžké práce, které měla moje babička, dědeček a celá rodina, která v Přední Záběhlé žila. I já jsem tam byla jako čtyřletá holčička. V té oblasti byl velmi těžký život, oni to tam ale milovali. Po vystěhování ranila babičku mrtvice,” napsala například v jedné internetové diskusi pamětnice Jana Vildová.

Místo narození: Brdy

Po sametové revoluci založili bývalí obyvatelé obcí svaz Vyhnanci z Brd, pořádali společná setkání a pomocí ústavní stížnosti usilovali o finanční odškodnění. Sdružení postupně ukončilo svou činnost po smrti svého předsedy Jaromíra Poura v roce 2009.

Odškodnění se většinou nedočkali. Potýkali se i s jinými problémy, jako byla třeba kolonka místa narození v občanském průkazu, stálo tam jen „Brdy”. „Protestoval jsem, že jsem se narodil v Záběhlé, ne někde pod pařezem,” stěžoval si kdysi Miloslav Čejka, bývalý místopředseda sdružení.

Dnes už vesnice připomíná jen několik detailů – třeba rozvaliny mlýna na místě bývalé obce Padrť.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě