logo Silvarium tisk

Kalamita se v současné době stupňuje na Českomoravské vrchovině.
Postup kůrovce, který decimuje české lesy, zejména ty smrkové, se zpomalil. Důvodem je deštivější počasí, které přineslo letošní léto. „Letos je po pěti letech počasí blížící se normálu. Kůrovec proto bude mít v nižších polohách dvě generace a na horách jednu," řekl Deníku Ladislav Půlpán z iniciativy Nekrmbrouka, jež se na boj s lýkožroutem zaměřuje.

NENÍ VYHRÁNO

Zejména před dvěma lety bylo pro kůrovce nezvykle příhodné klima, takže během sezony mohly vyrůst tři generace.
„Loni sice byly jen dvě, ale v extrémně teplém červnu dospělí brouci založili takzvanou sesterskou generaci. Znamená to, že jeden brouk napadl dva nebo i více stromů, které se musely asanovat," vysvětlil Půlpán.
Ani při dlouhodobějším návratu počasí k normálu by ovšem lesníci stále neměli vyhráno. „Na to, aby kůrovcová kalamita mohla skončit, bychom potřebovali alespoň dva roky podobně chladného a vlhkého počasí," řekl Deníku jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Petr Skočdopole. Očekává, že se kůrovec bude z Moravy přesouvat na severozápad Čech.
Podle ministerstva zemědělství se kůrovec skutečně rozšiřuje prakticky ve všech krajích republiky.

Celý článek najdete v Deníku.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě