PETR VLASÁK
Na včerejší dražbu areálu zkrachovalé firmy u Moravské Nové Vsi za 23,5 miliónu nedorazil ani jeden zájemce
Moravská Nová Ves, Brno – Dřevařský závod Dendra zeje prázdnotou už několik měsíců. Ani po včerejší dražbě podniku, který v lednu tohoto roku vyhlásil bankrot, rozlehlý areál neožije. O dražbu v Brně totiž neměl nikdo zájem. Osud Dendry a její případná obnova tak zůstávají nadále nejasné.
„Čekali jsme, jak dražba dopadne. Je to rozhodně smutná zpráva. Areál už je skoro rok prázdný, a tak ho čtyřiadvacet hodin denně hlídáme, aby se o něj nezačali zajímat zloději a sběrači kovů. Zatím problémy nebyly. Jen jednou jsme našli poškozené dveře, přes které se někdo neúspěšně snažil proniknout do jedné z budov,” ukazoval směrem k výrobním halám na dřevěnou štěpku jeden z hlídačů, který opuštěný areál mezi Moravskou Novou Vsí a Mikulčicemi střeží.
Areál za miliony
Firma vyhlásila návrh na insolvenci letos v lednu. O dva měsíce poté ji soud skutečně poslal do konkurzu. Areál Dendry byl ve včerejší dražbě na prodej za 23,5 milionu korun. V nabídce byly jak výrobní haly, tak přilehlé pozemky a část movitého majetku firmy. Investoři však neměli zájem ani o koupi, ani o dvě prohlídky areálu.
Dendru, která vyráběla obalová řeziva, položilo loňské zdražení kulatiny, kterou používala jako hlavní surovinu. Její nabídka se tak stala dražší než v sousedním Rakousku a Německu. K bankrotu firmu dovedlo také zdržení smlouvy na tendr, který vyhlásily Lesy České republiky.
„Dostali jsme se do situace, že se splatnost našich závazků o něco prodloužila. Přesto jsme dál pokračovali v činnosti. Vposledním týdnu jsme ale společně s právníky a ekonomy došli k rozhodnutí, že solidní bude podat sami na sebe insolvenční návrh a řešit to tak, jak říká zákon,” posteskl si před několika měsíci břeclavskému deníku jednatel firmy Ladislav Rylich.
Solidní přístup
Výpověď v lednu obdrželo na devadesát zaměstnanců Dendry. Podle některých se však i ve svízelné situaci majitelé pily zachovali solidně.
„Společnosti se podařilo projít do insolvenčního řízení. Šéfové se snažili zmírnit dopad nejen na sebe, ale i na všechny zaměstnance. Všechno zařídili, zajistili si podklady, projednali to s úřadem práce a zajistili, aby lidé nezůstali úplně na holičkách,” řekl v lednu po obdržení výpovědi například strojník Vladimír Cigánek.
Jako složitou věc vidí příběh Dendry také ředitel Okresní hospodářské komory v Břeclavi Pavel Šindelář. „Dendra byla naším členem, takže bych se jí spíš zastával. Do zpracování a distribuce dřeva ale není úplně vidět do hloubky a řada informací chybí,” přiznal Šindelář.
Dendra působila na trhu od roku 1991. Před třemi lety jí však začaly rapidně klesat zisky. Insolvenční správce v budoucnu pravděpodobně přistoupí k prodeji vybavení a areálu zvlášť.
Diskutujte na www.breclavskydenik.cz