Jiří Hruška
Jaro je každým rokem tím správným časem pro uspořádání Dne lesní techniky v Jiřicích u Humpolce. Společnost Manatech CZ s. r. o. představuje odborné veřejnosti svůj kompletní sortiment strojů pro práci v lese. Letos celou akci navíc okořenila jednou zajímavou novinkou a mezi odbornou veřejností oblíbenými praktickými ukázkami.
Uživatelé zemědělské a lesní techniky se setkávají se společností Manatech CZ od roku 1997. Firma původně zaměřená na prodej strojů pro zemědělskou výrobu postupem času svůj sortiment rozšířila, a tak dnes uspokojí zájemce nejen o stroje do zemědělství, ale též do lesa, do komunálního sektoru nebo stavebnictví. Manatech CZ je výhradním dovozcem techniky více než patnácti předních světových výrobců. Její prodej zajišťuje prostřednictvím téměř padesáti smluvních prodejců.
Nyní již s certifikátem ISO 9001
Součástí zahájení celé akce bylo předání certifikátu ISO 9001 společnosti Manatech CZ. A jaký je smysl této normy? ISO 9001 je mezinárodní podnikový standard obsahující kritéria pro dokumentaci, implementaci a certifikaci systému řízení kvality. Certifikovaná společnost má jistotu, že působí v souladu s mezinárodním podnikovým standardem ISO, který je celosvětově uznávaný.
Norma se zabývá principy řízení dokumentace, lidských zdrojů, infrastruktury, zavádí procesy komunikace se zákazníky, hodnocení dodavatelů, měření výkonnosti procesů a také interní audity za účelem získání zpětné vazby. Je to velmi pozitivní impulz směrem k zákazníkům.
Zetor s novinkou
Společnost Manatech CZ si pro příchozí připravila jednu novinku, o které se na minulém předváděcím dnu již mluvilo, traktor s přípravou pro nakládací rameno a s pevně namontovaným navijákem. Jak přítomným přiblížil ředitel společnosti Manatech CZ Miloš Lesina, za základ posloužil traktor Zetor Forterra 135, na který firma namontovala naviják Schlang & Reichart. Inovace spočívá v tom, že naviják je k traktoru připevněn přímo a napevno, bez dalších soukolí či převodovek s hřídelem, sedí tak říkajíc přímo na zadním vývodovém hřídeli. Výhody má toto řešení dvě. Tou první je vlastní umístění navijáku, kdy je „utopen” až u zadní nápravy a nemění tak těžiště traktoru, tou druhou pak dostatek prostoru pro montáž nakládacího ramene Multiforest V 6100. Pokud by zákazníkovi kombinace s nakládací rukou nevyhovovala, může Manatech CZ doplnit naviják rukou tahací. „Touto letošní novinkou reagujeme na stále častější požadavky zákazníků,” vysvětluje Miloš Lesina a dodává: „Vystavený stroj je první v sériovém provedení a je připraven pro zákazníka na Slovensku. Je vybaven nejčastěji požadovanou lesní nástavbou pro slovenské lesníky s jednoduchou ochranou kabiny ze silnějších trubek, nízkým rampovačem, velmi silným navijákem a již zmíněným nakládacím ramenem.” Tolik tedy k nejzajímavějšímu exponátu, ale zajímavých informací poskytl Miloš Lesina přítomným více.
Každá nástavba na míru
Po představení novinky následovala prezentace dalších produktů. Manatech CZ má ve stavbě lesních nástaveb již dlouholeté zkušenosti. Zákazník si zvolí ke konkrétnímu traktoru základní stavební komponenty nástavby (vysoký nebo nízký rampovač, pevný, tříbodový nebo přímý naviják, značku a typ nakládacího ramene) a poté také stupeň ochrany traktoru a zpevnění jeho konstrukce. Neexistuje žádná univerzální sada, každá lesní nástavba je ušita na míru konkrétnímu zákazníkovi. Nástavba ochrání spodní části těla traktoru, nádrž, vzduchové a hydraulické okruhy a boky traktoru. Všechna servisní místa zůstávají přístupná. Ochranná konstrukce je povrchově chráněna kataforézou a lakováním nebo na přání zinkováním.
Přestože od posledního Dne lesní techniky uplynulo teprve půl roku, objevily se mezi lesními nástavbami inovace. Jmenujme například agregaci navijáku s homologovaným závěsem pro vyvážecí přívěs (k pevně namontovanému čelu navijáku se ve čtyřech bodech přišroubuje buď naviják, nebo etážový závěs, do nějž se následně vloží homologovaný závěs pro připojení těžkých přívěsů). Zajímavým počinem společnosti Manatech CZ je také speciální prodloužení kabiny traktoru v její zadní části. Do vytvořeného klínu u zadního okna lze umístit joysticky a křížové ovladače, zatímco vysokotlaký rozváděč zůstává vně traktoru, jak vyžaduje česká legislativa.
Vyvážecí technika, ale nejen ta
Stejně jako lesní nástavby patří také vyvážecí přívěsy do nabídky firmy Manatech CZ. Vybírat mohou zájemci ze značek Multiforest a Binderberger. Vyvážecí přívěsy Multiforest od švédské firmy Trejon mají nosnost od 7 do 18 t. Kromě dvou modelů s rámovou konstrukcí podvozku mají všechny ostatní konstrukci páteřovou s boogie nápravami.
Oje jsou hydraulicky natáčené prostřednictvím dvojčinných válců. Vzduchové brzdy mohou být na jedné nebo dvou nápravách. Hydraulický pohon jedné nebo obou náprav a pohon ramene zajišťuje vlastní hydraulické čerpadlo s nádrží.
Na výběr jsou dvě konstrukce nakládacích ramen, s paralelogramem a nebo lomená. K dlouhé životnosti přívěsů přispívá kvalitní povrchová úprava práškovým lakováním.
Ovládat jednotlivé funkce vozů Multiforest lze pákami, křížovými ovladači, hydraulicky, elektricky nebo rádiově.
Z Rakouska se k nám dováží technika Binderberger. Všechny modely vyvážeček mají pozinkované podvozky s rámovou konstrukcí a teleskopickým prodloužením, které může být umístěno v zadní části nebo před nápravami. Každý uživatel si tak může podle potřeby měnit těžiště a optimálně zatěžovat závěs traktoru. Pro práci v lese je také nezbytnou pomůckou natáčení oje pomocí dvou hydraulických válců. Vyvážečky mohou být osazeny rameny Binderberger nebo Penz s agregací přímo na konstrukci přívěsu nebo do tříbodového závěsu. Praxí prověřené jsou podpěry typu A. Specialitou firmy Binderberger jsou potom lehké klanice ze speciálních hliníkových slitin, které zvyšují nosnost vyvážečky. Každou vyvážečku je také možné dovybavit např. vanou na klest, přepravní plošinou na dopravní techniku, stejně jako speciální konstrukcí na přepravu balíků sena či slámy. To ale není všechno. Z vyvážečky lze také vytvořit jednostranný nebo třístranný sklápěč nebo nosič kontejnerů. Stroje Binderberger lze ovládat několika způsoby, mechanicky, hydraulicky, elektricky nebo rádiovým ovladačem.
Pěti-, osmi- a jedenáctitunové modely jsou v letošním roce nahrazeny modely o nosnosti 7; 9; 11; 14; 16 a 18 tun. Rozšířila se i nabídka nakládacích ramen o kooperační modely BinderbergerPenz s dosahem 8 a 9,5 m a ramena Penz 4Z, 6Z a 9Z. V současné době pak přicházejí na trh dvě nová silnější ramena Binderberger označená 7000S a 7000L.
Zapomenout nesmíme ani na štípače Binderberger, které tvoří podstatnou část produkce. Dělí se na dvě skupiny, štípače horizontální a vertikální. První se vyrábějí se štípacím tlakem od 8 do 40 tun, druhé od 6 do 30 tun.
Po teoretickém představení jednotlivých značek následovala prohlídka venkovní expozice, která byla zcela zaplněna technikou. K vidění byly traktory různých značek s lesními nástavbami, široká paleta vyvážecích přívěsů s nakládacím ramenem i v provedení bez něj, navijáky, štípače, štěpkovače a mnoho dalších strojů.
Praktické ukázky
Zajímavou, oblíbenou a sledovanou částí této akce bylo praktické předvádění techniky na místním polygonu. Návštěvníci si mohli prohlédnout simulované frézování pařezu, práci dvou vyvážeček s nakládacími rameny, precizní akci štěpkovače, agregovaného do tříbodového závěsu traktoru nebo výkonného štípače dřeva. A kdo měl v sobě soutěživého ducha, zúčastnil se klání o nejlepšího vrhače sekerou. Den lesní techniky nabídl nejen široký sortiment strojů a značek, ale také několik novinek a zajímavý program. Uspokojil návštěvníky jak kvalitní technikou, tak i příjemnou atmosférou a chutným občerstvením. Profesionální personál potom zodpověděl všechny dotazy návštěvníků a poskytl jim potřebné informace.