logo Silvarium tisk

BESKYDY, JESENÍKY Ochranáři v Beskydech, Jeseníkách, ale i dalších chráněných oblastech se potýkají s novou fintou návštěvníků. Stále více lidí totiž svérázným způsobem obchází fakt, že v chráněných oblastech nesmějí stavět chaty a chalupy. Místo toho i přímo uvnitř chráněných oblastí parkují maringotky. Pojízdné příbytky pak papírově vydávají například za sklad nářadí pro lesnické práce nebo dokonce za včelí úly. Ve skutečnosti je ale využívají k rekreaci.
„Vždycky to někdo zkusí a čeká, jestli s tím někdo něco udělá, a když ne, tak to tam má," potvrdil Jiří Lehký z beskydského pracoviště Agentury ochrany přírody. „Repertoár lidí je stejný jako v Jeseníkách. Říkají, že je to dočasné, po dobu vykonávání nějakých prací anebo že je to včelín."
Problémy s takovými rekreanty mají i ve Správě Chráněné krajinné oblasti Jeseníky a v Litovelském Pomoraví. „Maringotky se stávají stále větším nešvarem. Dvě teď stojí dokonce na Rejvízu," uvedla Michaela Pruknerová ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.
Rejvíz je přitom přísně chráněné území se stavební uzávěrou a jedna z maringotek navíc stojí v blízkosti hranice národní přírodní rezervace. „Bojovat s tím je velmi obtížné. Majitelé tvrdí, že tam mají uskladněné nářadí nebo jim maringotka slouží jako zázemí na práci v lese. Přitom je evidentní, že ty maringotky slouží k rekreaci. U jedné je dokonce i terasa."
Ochranáři se obávají, že majitelé mohou poškodit území, kde rostou vzácné rostliny a vyskytují se ohrožení živočichové. „Maringotky výrazně narušují krajinný ráz a jejich majitelé taky mohou znečistit přírodu. Těžko odvážejí splašky někam, kde by je likvidovali v souladu se zákonem," dodala Pruknerová.
Ochranáři teď přemýšlí, co dál. „Snažíme se vyřešit hlavně maringotky šoupnuté do lesa, na louku a podobně. Dokud to má kola, nedá se to považovat za stavbu, takže říkáme: ‚Má to kolečka, tak si to odvezte, jinak dostanete pokutu,'" popsal Lehký. „Firmy ovšem začaly nabízet takzvaný mobile home (pojízdný domov – pozn. red.), což je hodně vylepšená maringotka, ze které se kolečka dají sundat, a v tu chvíli je z ní domeček." V Rožnově je firma, jež pojízdné domky prodává.
„Když nemají kolečka, označíme je za nepovolenou stavbu, dáme podnět na stavební úřad a ten postupuje podle zákona – nařídí odstranění stavby. A že se to ne vždy daří, tak to bohužel v krajině je vidět," uvedl Lehký.
„Maringotka nebo mobile home. Jsou to takové světlé obludy. U moře v Chorvatsku pod borovicemi se to snese, ale do hor to nepatří," dodal Lehký.
Naštvaní jsou i lidé, kteří v osadách jsou už delší dobu. „Maringotky jsou jako pěst na oko. Tímhle způsobem přece není možné řešit vlastní rekreaci. My dodržujeme přísné předpisy a přijde někdo, kdo si dělá, co chce," diví se například Josef Halamíček z Rejvízu.
Boj proti takovým „rekreantům" je složitý. „U Moravičanských jezer je pět maringotek. Pokuty zatím nic nevyřešily," přiblížil Petr Zifčák ze Správy Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Stačí, když s maringotkou někdo pohne, a už to stavba není. Šéf stavebního úřadu v Mohelnici, který maringotky u Moravičanských jezer posuzuje z pohledu stavebního zákona, přiznává, že jde o komplikovanou záležitost. „Zákon v současné podobě se dá ze strany majitelů maringotek snadno obcházet. Dokud se nezmění, bude jakékoli řízení trvat roky," vysvětlil.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě