ČESKÉ ŠVÝCARSKO Nečekaný objev udělali ornitologové v národním parku České Švýcarsko. V okolí Mezní Louky nad Hřenskem se jim podařilo nejprve spatřit a poté i vyfotografovat samici datlíka tříprstého.
„Je to naprosto výjimečné zjištění pro celý národní park i jeho region, dosud jeho výskyt nebyl známý ani u nás, ani v sousedním Saském Švýcarsku," říká ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Pavel Benda s tím, že terénní pracovníky správy parku požádal, aby v rámci svých obvyklých činností zaměřili svou pozornost právě i na tento vzácný druh. „Na jiném místě parku se však pozorování ještě nepodařilo," dodává Benda.
Pouze dvakrát
Datlík tříprstý byl v oblasti Českého Švýcarska dosud zjištěn pouze dvakrát, a to v okolí města Děčín. „Jeden záznam pochází z konce března roku 1960 z okolí Jalůvčí, druhý z konce ledna roku 2002 z okolí Pastýřské stěny, kdy byl pozorován sameček tohoto druhu," podotýká mluvčí správy národního parku Tomáš Salov.
Datlík tříprstý je podle něj velice nenápadně žijící druh se zřetelnou vazbou na horské lesy pralesovitého charakteru s vysokým zastoupením smrku. „Jeho hlasové projevy jsou velice tiché a nenápadné, vůči člověku však nevykazuje přílišnou plachost. Tradiční hnízdiště v Česku se nacházejí na Šumavě a v horách na pomezí Česka a Slovenska. Důležitou součástí jeho potravy jsou larvy kůrovců a tesaříků. V souvislosti s kůrovcovou gradací se datlíkům tříprstým zvýšila potravní nabídka a ornitologové jej začali zaznamenávat ve větší míře ve smrkových lesích, například v Krkonoších, na Českomoravské vrchovině, v Brdech, Krušných horách i jinde v Česku," zmiňuje Salov.
Datlík je spíše usedlým druhem, který zřejmě nemigruje na delší vzdálenosti, je tedy i v lesích Českého Švýcarska pravděpodobně přítomen trvale, ale ve velmi řídké populaci a právě díky svému nenápadnému způsobu života uniká pozornosti ornitologů. „V souvislosti s větší potravní nabídkou v posledních letech se jeho populace patrně rozrostla a tím se zvýšila i šance na jeho spatření," vysvětluje Salov.