Minulou středu schválila vláda novelu zákona 114 o ochraně přírody a krajiny. Protesty šumavských obcí byly v médiích přehlušeny ministrem životního prostředí Brabcem, který neustále opakoval, jak novela zákona otevře divokou přírodu v národních parcích občanům. Říkám rovnou, že v případě Šumavy pan ministr mlží. V NPŠ je dnes 13 procent prvních, nejpřísněji chráněných zón. O jejich rozšíření se vedou již více než deset let urputné legislativní i mediální boje. Opravdu ministr Brabec otevře alespoň část těchto 13 procent území veřejnosti?
Všichni víme, že ministr Brabec ihned po svém nástupu vyhověl aktivistům z Hnutí Duha a odvolal ředitele NPŠ Jiřího Mánka, který na otevírání Šumavy s obcemi spolupracoval a instaloval Pavla Hubeného, klonícího se spíše k rozšiřování „divočiny". Právě divočina na Šumavě byla vždy předmětem sporu. Vytvořit divočinu a založit nový prales, což jsou deklarované cíle aktivistů, znamená nechat sežrat vzrostlé smrkové lesy kůrovcem a poté desítky až stovky let čekat, jak experiment s přírodou dopadne. V divočině přeci není možné sázet stromy. Stejné personální změny udělal ministr i ve svém úřadu a tak představa, že lidé, kteří do dneška vzývali „divočinu", budou otevírat Šumavu veřejnosti, je mimo realitu. Ostatně, vládou schválená novela zákona si klade právě za cíl mít většinu ploch v národních parcích v bezzásahovém režimu, v divočině. Novela zákona totiž v žádném případě neříká, kolik procent území Národního parku má být otevřeno veřejnosti, naopak, počet ochranných zón se zvyšuje a zařazení do zón již nebude podléhat pevně daným přírodním kritériím, ale bude záležet pouze na úvaze úředníků, resp. aktivistů. A aby záleželo jen a pouze na úřednících, zásadní změnou zákona je, že novela striktně změnila slovíčko „dohodnout" na slovo „projednat". Až do teď musely být dokumenty dohodnuty např. s Radou NPŠ, v níž jsou ze zákona zastoupeny obce i kraje, na jejichž území Národní park leží. Slovíčko projednat znamená, že se případný nesouhlas se prohlásí za neodůvodněný a úřad to udělá, jak chce.
Dovedu si představit, že i vládní poslanci za ČSSD a KDU–ČSL, kteří reprezentují jižní a západní Čechy, nebudou pro vládní verzi hlasovat. Bohužel, tak jako při zamítnutí senátního návrhu zákonaoNPŠumava,je zdeTOP09, reprezentující pražskou kavárnu, která ministru Brabcovi a hnutíANOdodá pro další šumavskou katastrofu potřebné
Tomáš Jirsa
autor je senátorem za obvod Český Krumlov
Komentáře
On bude asi hlavní problém v tom, co si kdo představuje pod pojmem "zpřístupnit veřejnosti" - jestli jde o turistické trasy, případně volný pohyb, nebo o mohutné budování infrastrukutury a staveb, penzionů a hospod, (a rezidencí), i v dosud nezastavěných územích, bez kterých to tzv. "nejde," a nebude "zpřístupněné". Co si budeme povídat, pan senátor Jirsa určitě nenapíná tolik sil hlavně proto, aby bylo na Šumavě více přístupných značených stezek pro pěší.