Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU) vstoupila na počátku roku 2015 do mezinárodního konsorcia EVOLTREE. Jeho hlavním cílem je vzájemně provázat klíčové vědní disciplíny, a to genetiku, genomiku, ekologii a studium evolučních procesů a tím významně zefektivnit a urychlit pojmenovávání a řešení problémů evropských lesů, které čelí razantním změnám životního prostředí a narušování biodiversity.
Mezinárodní síť EVOLTREE (EVOLution of TREEs) vznikla za finanční podpory Evropské unie v roce 2006. EVOLTREE pomáhá vytvářet a udržovat výzkumné a monitorovací plochy a také koordinovat a spravovat širokou databázi různých typů dat. Data jsou dostupná členům konsorcia a jedná se o soubory molekulárních dat (SSRs, SNPs) databáze genomových knihoven, kandidátských genů, fenotypových měření apod.
„Zvláštní důraz je kladen na studium rozsáhlých, velmi dobře popsaných ekosystémů o velikosti několika tisíc hektarů zahrnujících různé biotopy a typy krajiny,“ upřesňuje prof. Ing. Milan Lstibůrek, Ph.D., z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU, který zastupuje ČZU ve vedení EVOLTREE. Na těchto plochách byla v minulosti provedena rozsáhlá fenotypová měření a generována molekulární data z jednotlivých stromů či celých porostů včetně studia jejich interakce s dalšími rostlinnými a živočišnými druhy. Výzkum s využitím těchto intenzivních studijních ploch je v současnosti konsorciem EVOLTREE finančně podporován.
Konsorcium EVOLTREE sdružuje 31 výzkumných skupin z více než dvaceti evropských a asijských států. Členové pod patronací EVOLTREE pořádají společná setkání (naposledy během IUFRO Forest Tree Breeding Conference v Praze) a především pro studenty a mladé vědce též workshopy a letní školy (v loňském roce ve Francii, Itálii, na Slovensku a ve Švédsku), přičemž účast členů na těchto akcích je ze strany konsorcia finančně podporována.