Iveta FIALOVÁ, moderátorka
Jak se zbavit únavy a stresu, na to je spousta receptů. Někomu pomáhá procházka v lese, jinému zase jízda v lese. Problém je, když se střetnou ochránci přírody s milovníky čtyřkolek a terénních motorek.
čtyřkolkář
Když se zeptáte někoho kdo jezdí na koni, jestli ho víc baví jezdit v hale anebo jestli se radši projede přírodou, tak ta volba je samozřejmě jasná.
Kateřina BLECHOVÁ, redaktorka
Na rozdíl od volné přírody, tento terén, tedy legální dráha vyznavače těžkých strojů moc neláká. Problém nastává v okamžiku, když čtyřkolkář nebo motorkář vjede do lesa či na louku. Porušuje tak hned tři zákony. Zákon o lesích, o ochraně přírody a Zákon o myslivosti.
čtyřkolkář
No, jak se na to kouká příroda? Myslím si, že se na to příroda může koukat stejně tak, jako jakejkoliv jinej zásah, kterej do tý přírody nepatří. To znamená kdo bude chtít ničit tu přírodu, tak ji ničit bude a je úplně jedno jestli pojede na čtyřkolce a nebo jestli to bude pěší turista, kterej prostě odhodí nějakej, nějakej odpad, kterej do lesa nepatří. Tak to uričitě není tak, že bych to považoval za nějakej adrenalin. Je to prostě způsob relaxování, způsob toho jak si vyčistit hlavu.
Jaroslav KOSTEČKA, jednatel, Českomoravská myslivecká jednota
Z mého pohledu si myslím, že je zcela zásadní, absolutní bezohlednost vlastně těchto uživatelů čtyřkolek a závodních motorek nebo terénních motorek, protože oni v podstatě nerespektují zákonitost přírody a nejen že ruší vlastně volně žijící živočichy, ale naruší poměrně významně půdní genofond, vodoteče, kořenové náběhy. To znamená, je to vlastně takové velice významné, velice významný zásah vlastně do té přírody, do těch lesních porostů.
Daniel PITEK, strážce přírody, CHKO České středohoří
Ten průjezd těch čtyřkolek způsobuje zabíjení jednotlivých drobných živočichů, aniž by si to ti jezdci sami všimli. Protože oni projíždí terénem, jedou rychle a vlastně když jedou, tak se stává že v těch oblastech kdy my jsme, což třeba tady jsme v Chráněné krajinné oblasti České středohoří, tak je velká pestrost živočišných a rostlinných druhů, spousta z nich je vzácná a chráněná vyhláškou. Je tady třeba mlok skvrnitý, jsou tady různý druhy žab, zmije obecná, užovky obojkový nebo užovka hladká.
Jaroslav KOSTEČKA, jednatel, Českomoravská myslivecká jednota
Tak takhle třeba vypadá adrenalin v podání motorkářů, jednou, dvakrát projede motorka, potom přijde několikrát velký déšť a ujede nám půlka svahu.
Daniel PITEK, strážce přírody, CHKO České středohoří
Jedna skupina neví, že porušuje zákon a jsou překvapeni v momentě kdy je zastavíme a kontrolujeme jako stráž, že se něčeho dopustili, takže se většinou omluví a vycouvají co nejrychleji vlastně do míst, kde jezdit můžou. Druhá skupina je bohužel, bohužel říkám arogantní a někdy i agresivní. Tam samozřejmě dochází ke konfliktům se strážcema.
Jaroslav KOSTEČKA, jednatel, Českomoravská myslivecká jednota
Tak tohle byla ještě před nedávnem poměrně pohodlná lesní cesta. Takto to vypadá po průjezdu několika motorkářů.
Daniel PITEK, strážce přírody, CHKO České středohoří
I mně osobně se stalo, že jsem čtyřkolkáře zastavil nebo motorkáře a dostali jsme se až do fyzickýho konfliktu, kdy to bylo řešený trestním oznámením za napadení úřední osoby.
osoba
V každý skupině asi zájmový je vždycky skupina lidí, která se chová ohleduplně ke svému okolí a skupina, která bude ignorovat úplně všechno.
Kateřina BLECHOVÁ, redaktorka
Ochránci přírody se s myslivci shodují. Chytit černé jezdce a hlavně je postihnout pokutou je téměř nereálné.
Daniel PITEK, strážce přírody, CHKO České středohoří
Jezdí často bez značky, jezdí nebo mají značku překrytou, jsou anonymní, mají černé helmy, v podstatě jejich identifikace i když je nafotíte nebo nafilmujete, je velice složitá.
Jan JANDOVSKÝ, majitel půjčovny čtyřkolek
Ty čtyřkolky si půjčí jakoby více lidí a celkově si myslím, že je to dvojnásobek třeba oproti minulý sezóně.
Daniel PITEK, strážce přírody, CHKO České středohoří
Relativně jednoduchým řešením by bylo, kdyby majitelé prodejen a půjčoven čtyřkolek při půjčování nebo prodeji čtyřkolky čtyřkolkáři přidali krátké poučení o platné legislativě v České republice a o tom, kam by neměl vjíždět, aby se nedostal do střetu se zákonem.
Jan JANDOVSKÝ, majitel půjčovny čtyřkolek
Samozřejmě se zeptáme kde byli, ale ty lidi jakoby nám neřeknou kde a co a jak. Nebo nám řeknou, že byli jezdit někde v lese, ale s tím že prostě může to bejt jejich pozemek.
Kateřina BLECHOVÁ, redaktorka
Strážci přírody vás na čtyřkolce nebo motorce mohou zastavit nejen v chráněných krajinných oblastech, ale kdekoliv ve volné přírodě, kam se s motorovými vozidly ze zákona nesmí. Tabu je jízda po loukách, pastvinách a taky lesních cestách bez souhlasu vlastníka. Strážci mohou zkontrolovat totožnost a udělit taky pokutu na místě, až tisíc korun. Jezdit můžete naopak v běžném silničním provozu a na motorkářských drahách, které jsou k tomu určené.
Daniel PITEK, strážce přírody, CHKO České středohoří
Je lepší těm lidem to dopředu vysvětlit a dohodnout se s nima, než potom to dělat přes represe.