Těžba dřeva v Plzeňském loni meziročně vzrostla o 27,3 procenta na 3,021 milionu metrů krychlových z 2,372 milionu metrů krychlových v roce 2019. Pokračoval tak růst způsobený zejména odstraňováním stromů napadených kůrovcem. Mezi lety 2018 a 2019 činil nárůst dokonce 34 procent. Naopak těžba v letech 2018 a 2017 byla zhruba shodná, když přesáhla 1,7 milionu metrů krychlových, v roce 2016 byla jen mírně nižší. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.
Většinu dřeva vytěženého v Plzeňském kraji i loni tvořila takzvaná nahodilá těžba, která zahrnuje především likvidaci stromů napadených škůdci a odstraňování polomů. Nahodilá těžba v roce 2020 obnášela 2,89 milionu metrů krychlových, meziročně o 32 procent více. Kvůli kůrovci a dalším škůdcům bylo vytěženo 2,318 milionu metrů krychlových dřeva, v roce 2019 to bylo o 39 procent méně. Polomů se týkalo 456 000 metrů krychlových vytěženého dřeva, meziročně o tři procenta víc.
Na jehličnaté stromy připadlo z celkové těžby v kraji 2,99 milionu metrů krychlových vytěženého dřeva, z toho na smrky 2,837 milionu metrů krychlových. Právě smrky oslabené suchem napadá kůrovec nejvíce a snadno je vyvrátí vítr. Borovicového dřeva bylo loni v lesích Plzeňského kraje vytěženo necelých 116 400 metrů krychlových, meziročně o 14 pct méně.
Těžba dřeva v Plzeňském kraji byla pátá nejvyšší v Česku. V celé zemi se vytěžilo rekordních 35,8 milionu metrů krychlových, meziročně o 9,7 procenta více. Těžba roste každoročně od roku 2013. Odborníci z think-tanku Czech forest uvedli, že to je dvojnásobek běžné roční těžby. V ČR již několikátý rok panuje kůrovcová kalamita, o které dříve hovořil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) jako o největší od dob Marie Terezie.
Jehličnaté dřeviny loni tvořily 96,5 procenta loňské těžby. V devíti případech z deseti šlo o smrk, ve 4,2 procenta o borovici a v 1,6 procenta o buk. Nejvíce se vytěžilo na Vysočině a v Jihočeském kraji. Podle vývoje lze usuzovat, že tempo růstu těžby dřeva zpomaluje v moravských krajích, a naopak zrychluje v Čechách, včetně severních oblastí, uvedli statistici. „Množství kůrovce je v lesích stále extrémní. Na místě je obezřetnost, ale z dat ČSÚ je zřejmé, že vlastníci a správci lesů stihli loni zpracovat většinu napadených stromů. Další zpracovali v průběhu chladného jara. Pokud nepřijdou extrémní výkyvy počasí, lze letos očekávat výrazné zpomalení kalamity,“ řekl za think-tank Jan Příhoda.
Rekordní těžba dřeva stlačila loni jeho cenu velmi nízko. Například cena palivového dříví z jehličnanů činila v posledních třech měsících 429 Kč/m3 a klesá od počátku roku 2019, kdy byla 722 Kč/m3. Vlastníci obecních a soukromých lesů letos na jaře oznámili, že od státu potřebují alespoň 5,8 miliardy Kč kompenzaci za loňské nízké ceny, jinak nezvládnou obnovu lesa a těžbu dříví.
ČTK