Jan Tomandl
Brno 29. května (ČTK) - Sociální demokraté navrhli Ústavnímu soudu, aby v řízení o církevních restitucích vyslechl šest lidí, mezi nimi ministryni kultury Alenu Hanákovou (TOP 09 a STAN), ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) a olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera. Mají detailněji osvětlit okolnosti vzniku zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, stejně jako podmínky církevních restitucí. Kritici normy chtějí také vnést jasno do toho, jak se určoval objem vydávaného majetku a finančních náhrad.
"Dochází tady k obrovskému transferu majetku, samotný návrh zákona mluví o 134 miliardách. My se celou dobu nemůžeme dobrat toho, jak se k těmto číslům došlo," uvedl zástupce poslanců ČSSD Lubomír Zaorálek. Podle něj není jasné, z jakých historických podkladů vláda vycházela. "Zvyšuje se naše riziko a podezření, že se dostáváme za únor 1948," doplnil Zaorálek.
Sociální demokraté také vyzvali ÚS, aby se obrátil na Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku s takzvanou předběžnou otázkou. Cílem je zjistit, zda finanční náhrady v rámci církevních restitucí nepředstavují takzvanou nedovolenou veřejnou podporu.
Sociální demokraté dále požadují svědecký výslech ústředního ředitele Státního pozemkového úřadu Petra Šťovíčka a pověřeného šéfa Lesů ČR Michala Gaubeho. Oba by měli podle Zaorálka poskytnout další informace o tom, jak stát stanovoval hodnotu pozemků začleněných do církevních restitucí.
Posledním navrženým svědkem je představitel Bratrské jednoty baptistů Milan Kern. Baptisté peníze plynoucí z církevních restitucí odmítli.
Návrhy na další dokazování mají v řízení také komunisté a senátoři, za které vystupuje advokát Karol Hrádela. Prozatím požaduje svědecký výslech čtyř poslanců Věcí veřejných, kteří mají potvrdit, že jedno důležité hlasování v Poslanecké sněmovně se odehrávalo při technické přestávce. Věci veřejné tak prý nemohly hájit zájmy svých voličů.
Soud o všech důkazních návrzích rozhodne na uzavřené poradě, jednání pokračuje ve 13:45.