Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka
Dobrý den, právě začíná pořad K věci. A naším dnešním hostem je tiskový mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Dobrý den.
Martin KAVKA, mluvčí HZS hl. m. Prahy
Dobrý den.
Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka
Před námi jsou letní prázdniny a s těmi je vždy spojeno, když se mluví o hasičích, jak bojovat s lesními požáry. Hrozí vůbec něco takového i v Praze?
Martin KAVKA, mluvčí HZS hl. m. Prahy
Na okrajích Prahy jsou samozřejmě lesy. Újezd nad Lesy i na té straně Modřan, tak tam máme lesní porost. Občas zaznamenáváme ty požáry lesních porostů. Ale ono to hrozí i třeba v parcích a v lesoparcích, zvlášť když je sucho, tak tam určitě v těch letních měsících prakticky od jara někdy do září do října, tak máme zvýšený počet těch, my tomu říkáme požárů v přírodním prostředí. Ale tím, že ta Praha je na tak zhuštěném území, je lidnatá, to znamená, všude jsou lidé, ten požár v Praze v přírodním prostředí je poměrně rychle zpozorován, to znamená, že i poměrně rychle jsou u něho jednotky hasičské, takže nemáme tak rozsáhlé lesní požáry jako třeba na Liberecku nebo v Jihomoravském kraji.
Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka
Když je extrémní sucho, tak to podporuje takzvaný podzemní oheň, že člověk prý může zapálit les, aniž by o tom věděl. Co to je přesně ten podzemní oheň?
Martin KAVKA, mluvčí HZS hl. m. Prahy
To bývá hlavně v těch jehličnatých lesích, kdy taková ta lesní hrabanka, ten kořenový systém těch jehličnatých stromů, ale mohou to být samozřejmě i listnaté stromy, tak je suchý. Oni ty meteorologové právě říkají, že ta zem je prosušená, ne třeba v těch vrchních 10 cm, ale až pod tou vrchní třeba vlhkou vrstvou, tak může být velmi suché prostředí. No a při takovém požáru, respektive, když si člověk rozdělá oheň v takovém prostředí, tak právě tím kořenovým systémem, člověk má pocit, že to uhasil, už to nehoří, že to třeba jenom lehce doutná, ale tím kořenovým systémem se vlastně ten oheň, to žhavé se může dostat dál a ty stromy skrze ty kořeny si to vlastně vyměňují a ten požár může třeba až za 3 za 4, někdy se stává, že i druhý den vlastně vyběhne o pár metrů dále zase vlastně v nějakém kořenovém systému. Tak tam může ten požár doutnat, i se prokázalo i několik dnů.
Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka
A jak tedy správně uhasit to ohniště, abych předešla tomu, že způsobím ten podzemní požár nebo podzemní hoření?
Martin KAVKA, mluvčí HZS hl. m. Prahy
No ono je to skoro jednoduché v tom, že vlastně v lese byste neměla vůbec rozdělávat oheň právě z těchto důvodů. To znamená, v Praze je zakázáno rozdělávat oheň v lesích. Jsou na to určená místa. Už dnes jsou v některých parcích vlastně na to určená místa třeba na grilování nebo na rozdělávání ohňů. To určitě doporučujeme. A v lesích byste vlastně vůbec neměla rozdělávat oheň. To znamená, že by se to stát nemělo. No a na to moc rada není. Tam v tom běžném prostředí třeba louky nebo zahrady člověk udělá třeba deseticentimetrovou takovou jamku, ohraničí to kameny. Okolo by měl ještě odstranit nějaký pruh trávy, aby třeba ty žhavé uhlíky tu suchou trávu nezapálili. Ostatně vy vlastně nesmíte rozdělávat oheň, ani když je suchá tráva. No a pak je to relativně bezpečné na té louce. Ale v tom lese právě ten kořenový systém může být přímo pod tím ohništěm a tam je to nebezpečné, proto se v lesích nesmí rozdělávat oheň.