ANTONÍN PELÍŠEK
VYŠŠÍ BROD Pokud vyjde majetkové vyrovnání státu s církvemi, stane se z vyšebrodských cisterciáků řád lesních hospodářů. Jejich nároky na lesy jsou zřejmě největší v republice. Podle takzvané Bílé knihy, která mapuje majetek církví zabraný státem po roce 1948, by Vyšebrodskému opatství náleželo na devět tisíc pozemků a na nich 3,5 tisíce hektarů lesa a 350 hektarů rybníků.
„Část žádostí jsme už zpracovali a poslali na pozemkový úřad,” potvrdil vedoucí odboru restitucí českobudějovického biskupství František Štangl.
Podle určeného postupu musí takzvané výzvy k navrácení majetku přijmout nejdříve pozemkové úřady. „Pokud budou dokumenty v pořádku, sepíšeme s žadateli rámcové dohody a pak vše předáme na katastrální úřady,” vysvětlila mluvčí Státního pozemkového úřadu Monika Machtová.
Agendu budou ještě doplňovat geometrické plány a dokumenty o hranicích pozemků. Problém je, že některý majetek, hlavně v pohraničí, se musí dohledávat v zemských deskách, kde jsou zápisy vyhotovené ještě švabachem. Podle Machtové nevylučují úřady ani různé odvolávání a soudní spory.
„Odhaduje se, že restituce by měly skončit někdy v roce 2016,” říká Machtová.
Lesy České republiky i pozemkové fondy a úřady, které spravují církevní majetek, přitom už dvacet let tuto půdu a přilehlé nemovitosti blokují a nesmí je převádět. „Jsme připraveni s církvemi spolupracovat,” tvrdí ekonomický ředitel Lesů ČR Michal Gaube.
To cisterciáci vnímají. Trpělivě čekají na konec rozsáhlých restitucí. Podle převora kláštera Justina Jana Berky žil klášter odjakživa z hospodaření v lesích a zemědělství. To se ani po roce 2016 nezmění, firmy, které o majetek pečovaly, zůstanou dál.
Klášter sice po roce 1990 dostal zpět několik zdevastovaných budov, na jejich opravy musel ale shánět peníze. Zatím ještě státu zůstává třeba klášterní pivovar. „Je částečně vyhořelý, má špatnou střechu,” obává se další devastace Berka.
Cisterciáci sklízejí sympatie i u místních obyvatel. „Když porovnám, jak jsou opravené budovy, které dostali, a vedle nich ty patřící státu, přeju jim, aby mohli majetek zvelebovat a udržovat,” říká obyvatelka Vyššího Brodu Miroslava Hurdová.