JITKA ŠRÁMKOVÁ
ZÁPADNÍ ČECHY Na list vlastnictví byly v Plzeňské diecézi zapsány zatím tři dohody o vydání církevního majetku. Informoval o tom právní zástupce diecéze Jan Klail. Jedná se o devítihektarový pozemek v Klatovech a pozemek o velikosti 37 hektarů v Čisté u Rakovníka, kdy se jedná o dohodu se Státním pozemkovým úřadem. Třetím pozemkem je 130 čtverečních metrů v Krajkové na Sokolovsku. Tento pozemek budou vydávat Lesy České republiky. „Pozemky by měly být předány zhruba do měsíce,” upřesnil Klail. Celkem plzeňské biskupství žádalo o vydání 7300 hektarů půdy a lesů. Zatím tedy bylo vyřízeno ani ne jedno procento majetku.
„Zasláno nám bylo dalších 69 dohod, ve kterých se řeší 601 pozemků o celkové výměře přibližně 430 hektarů. Z toho je 219 hektarů orné půdy, 71 trvalý travní porost, 25 ostatní půdy, půl hektaru vodní plochy, 98 bez určení kultury a 16,5 hektaru lesa,” upřesnil Klail. To je tedy dalších šest procent pozemků, o které biskupství žádá. Zaslané dohody teď Klail a jeho čtyři spolupracovníci kontrolují, zda jsou vypracovány správně. Podle právníka sice stát vydává pozemky se zpožděním, ale církev to nepovažuje za obstrukce, ale spíše za důsledek nedostatku lidí ve Státním pozemkovém úřadu, který loni propouštěl pracovníky.
„Tam, kde do dvanácti měsíců od podání žádosti nebyla uzavřena dohoda, můžeme podávat návrhy na vydání správních rozhodnutí,” popsal Klail s tím, že dvanáctiměsíční lhůta vyprší v říjnu u dvaceti procent z celkem 267 žádostí, které podávalo plzeňské biskupství. Zbylých 80 procent žádostí bylo podáno mezi listopadem a prosincem loňského roku. „Intuitivně si myslím, že většina majetku nám bude vydána v příštím roce,” odhadl Klail.
Podle něj za celou plzeňskou diecézi byly podány také dvě výzvy k vydání uměleckých děl. Ministerstvo kultury v uplynulých měsících prověřovalo, kde jsou tato díla uložena. „Jedno dílo je v jednom z muzeí v Plzeňském kraji a církev nyní zvažuje, jakým způsobem bude dále postupovat,” vysvětlil Klail.
Největším oříškem bude církevní majetek, který byl v posledních dvaceti letech převeden na obce a firmy v rozporu s takzvaným blokačním paragrafem, podle kterého se neměly původně církevní pozemky a majetek na nikoho převádět. „Blokační paragraf porušovaly obce i firmy a ty dnes obhospodařují náš majetek. Bylo to časté,” tvrdí opat tepelského kláštera Filip Lobkowicz, podle kterého se to jen v okolí Teplé týká stovek hektarů pozemků.
Podle Klaila v těchto případech plzeňské biskupství čekalo, až proběhnou volby, aby téma nezneužili strany či jednotlivci k předvolební kampani. „Odcházející zastupitelstva by o tom navíc jednat stejně nechtěla,” uvedl Klail s tím, že církev se bude snažit vše vyřešit dohodou, a až když jednání selžou, bude nucena podat žalobu na obce a stát, že pozemky pro církve neblokoval, jak to předepisoval blokační paragraf. „Intuitivně si myslím, že budeme nuceni podat žaloby maximálně v desítkách případů,” dodal Klail.
Fakta Restituce v diecézi
* Žádostí o vydání majetku podalo plzeňské biskupství, obhospodařující Plzeňský a Karlovarský kraj, dohromady 267. Stojí především o navrácení polí a lesů. Celkem se jedná o téměř 7300 hektarů půdy za odhadem 37 milionů korun. Vrátit by také chtělo 37 budov v odhadované hodnotě 19 milionů korun a dvě umělecká díla. * Za majetek, který už vrátit nelze, bude diecéze po dobu třiceti let dostávat 85,5 milionu korun ročně. První splátku diecéze dostala loni, poslední má přijít v roce 2043.