Jmenování místopředsedou Myslivecké rady bylo pro mne jako blesk z čistého nebe, říká jednatel Správy městských lesů Jihlava (SML) Václav Kodet.
* Dotkne se vracení majetku církvi v restitucích také městských lesů?
Městských lesů by se to dotknout nemělo, protože máme pronajaté lesy, které jsou v majetku města Jihlavy. Podle zákona se vracejí pouze ty majetky, které měl v držení stát. Na obce to nedolehne.
* Takže město nebude muset žádné lesy vracet?
Jsou zde určité historické majetky. Jednal jsem o nich i ve Strahovském klášteře. Podle mne se viak jedná o staré záležitosti. Některé z nich mohou být konfiskáty z doby císaře Josefa II., ale historicky tyto lesy Strahovský klášter vlastnil. Podle informací, co jsem dostal, se klášter v této záležitosti pokusí o žalobu. Z titulu zákona —O navracení majetku církvím" viak město nebude vracet nic.
* Jaké procento si z městských lesů církev nárokuje?
Město vlastní přibližně čtyři tisíce hektarů lesa, a v tomto případě si církev nárokuje řádově jednotky hektarů lesní plochy.
* Kde viude se městské lesy nalézají?
Majetek města se skládá ze dvou celků. (Pokračování na str. 4) Církevní restituce by se městských...
(Dokončení ze str. 1)
Jedna část zbyla z historického majetku města, což přibližně činí tři tisíce hektarů lesů. Na konci první republiky město koupilo část majetku brtnických Collaltů, v úseku od Hladova po Starou Říši a Dlouhou Brtnici. Je to takový ucelený les, s rozlohou okolo 500 hektarů. Nějaké lesy přešly také na město v době vypořádávání se s německými majetky po skončení druhé světové války.
* Podepsala se letoiní zima s mrazy na městských lesích?
Tato zima nám zatím žádné velké ikody nenadělala. Zatím jsme na nějakých deseti procentech roční těžby polomů nebo vývratů, což je běžné procento každý rok. Jedním z míst, kde doilo k největším škodám, byla lokalita —Na cikánce" u Borovinky, jinak jsou ikody rozptýleny po viech lesích.
* Mírná zima je tedy lepií?
Nás to spíie trápí, protože nemrzne. Každý rok potřebujeme z podmáčených lokalit dostat dříví, které těžíme. Tam se čeká, až zamrzne, abychom tam mohli projet s technikou. A to je problém. Letos budou ikody spíie druhotné, způsobené právě tou těžební technikou.
* Byl jste zvolen místopředsedou poradního orgánu ministra zemědělství, Myslivecké rady. Jak k tomu doilo?
Jsem politicky činný ve straně KDU OE ČSL, a pan ministr zemědělství je ze stejné strany. Stranicky se známe jeitě z dob, kdy nebyl ministrem. Když Marián Jurečka nastoupil do funkce ministra zemědělství, dostal jsem od něho dokonce i jinou nabídku, než na člena Myslivecké rady. Tu jsem viak tehdy nepřijal.
* A vaie jmenování?
Bylo to pro mne jako blesk z čistého nebe. Pan ministr mi po Novém roce zavolal, že by si mne přál mít v Myslivecké radě, což je poradní orgán ministra zemědělství, kterou musí mít podle zákona ustanovenou. Na jeho nabídku jsem nakonec přistoupil. Nekonzultoval viak se mnou, že mne jmenuje místopředsedou.
* Máte pro tuto funkci odborné předpoklady?
Mám nejvyiií myslivecké zkouiky, které jsem dělal na odborné ikole. Dokonce spravuji majetek, který má vlastní honitbu, a mám bohaté zkuienosti s tvorbou honiteb. V lesnické politice se angažuji od 90. let. Byl jsem spoluzakladatelem Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů. Nejsem viak aktivní lovec. Pan ministr viak naznal, že to není pro mne žádným handicapem.
* Kdo vás na tuto pozici navrhl?
Byl to jednostranný akt, protože pan ministr Mysliveckou radu sám jmenuje. Jedná se o čestnou funkci, která není ze zákona nijak honorovaná. V současné době máme za sebou první jednání.
* Jakou má náplň práce místopředseda Myslivecké rady?
Jak již jsem uvedl, minulý týden doilo k prvnímu zasedání rady, kde jsme začali plnit nějaké úkoly a představy pana ministra, čím bychom se měli jako rada zabývat. Dostali jsme úkol, že bychom se měli spolupodílet na novele Mysliveckého zákona, která by měla vejít v platnost do konce roku 2015.
* Vytkl jste si ve své funkci nějaké priority?
Obecně jsou největií bolestí české myslivosti ikody napáchané zvěří v lesích a na polních kulturách. Ty odvisí od neúměrných stavů některých druhů zvěře v lesích, zejména černé a vysoké. Proto se bude potřeba zaměřit na to, jestli se dobře plánuje její chov a lov, i jestli jsou účinné nástroje, obsažené v zákoně, které umožňují snižování stavů těchto druhů zvěře. Dále je nutné v tomto ohledu posílit i pozici Státní správy myslivosti.