logo Silvarium tisk

JAKUB KONEČNÝ

Poptávka po jídelních hůlkách na jednorázové použití v Číně raketově roste a v současné době se jich ročně spotřebuje 80 miliard párů. Tento trend znamená velkou zátěž pro čínské lesy a problém se dostal i mezi témata letošního zasedání čínského parlamentu, napsal dnes list The Time.

"Musíme změnit naše jídelní zvyky a pobízet lidi, aby si nosili s sebou vlastní jídelní náčiní," prohlásil na právě probíhajícím zasedání čínského zákonodárného sboru v Pekingu Po Kuang-sin, předseda organizace pro lesnický průmysl provincie Ťi-lin. Podle jeho údajů je každý rok zapotřebí porazit 20 milionů dvacetiletých stromů, aby se dařilo poptávku po hůlkách uspokojovat.

Po zašel dokonce tak daleko, že navrhl pro mnohé Číňany nemyslitelnou představu, a sice aby restaurace nabízely hostům místo tradičních hůlek kovové nože a vidličky, uvedl list The Daily Telegraph.

Problém s jídelními tyčinkami zdaleka není nový - v roce 2006 byla zavedena pětiprocentní daň na jednorázové hůlky, ale jejich uživatele nijak zvlášť neodradila. Ekologická organizace Greenpeace v roce 2010 vytvořila moderní stromové sousoší z 80.000 jídelních hůlek, aby přitáhla k této otázce pozornost veřejnosti.

Čína má největší spotřebu dřeva na světě

Čína je nyní největším dovozcem dřeva na světě. K výrobě hůlek používá domácí i importované dřevo. Čínská poptávka po zahraničním dříví vzrostla od roku 2000 trojnásobně a v roce 2011 dosáhla 180 milionů metrů krychlových, uvedla ekologická organizace Environmental Investigation Agency (EIA) ve své loňské zprávě.

Užívání jídelních hůlek bylo v Číně zavedeno kolem roku 2000 před naším letopočtem, zprvu se ale zřejmě spíš užívaly při vaření a míchání pokrmů než při jejich konzumaci. Nejstarší nález bronzových jídelních hůlek pochází z provincie Che-nan z roku 1200 před Kristem. Čínské jídelní hůlky jsou delší než třeba korejské či japonské, možná i vzhledem k tradici nabírat jídlo ze společných nádob umístěných uprostřed stolu.

 

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě