Jan Brož
PRAHA V polovině října státní podnik Lesy České republiky oznámil předběžné výsledky lesnických tendrů. Zakázky na těžbu, úklid lesa a pěstební práce na pětině obhospodařovaného území by si mezi sebe mohlo v příštích pěti letech rozdělit až dvanáct firem.
Zatím však Lesy ČR stále nemají s vítězi zakázek uzavřené smlouvy a zpracovatelé dřeva se obávají, že se může opakovat situace z přelomu roku 2011 a 2012. Tenkrát průtahy v soutěžích vedly k nedostatku dřeva na trhu, některé pily musely přerušit provoz a zaměstnance poslat na dovolenou.
„Znamená to, že se od Nového roku na pětině území nebude těžit. Celkově to nemusí být taková rána, jsou však regiony, které se mohou ocitnout bez dříví. Hodně smluv letos skočilo třeba v jižních Čechách,” říká Zdeňka Besedová, místopředsedkyně Společenství dřevozpracujících podniků. V zimních měsících je přitom těžba nejintenzivnější a první čtvrtletí může ovlivnit produkci za celý rok.
Přitom v minulém roce se většina smluv podepisovala už koncem října, předloni dokonce už v září.
Uzavírání smluv zkomplikovalo několik zádrhelů. Stejně jako před třemi lety si někteří neúspěšní uchazeči o lesní práce stěžovali na průběh tendru a nyní běží lhůta, kdy se po zamítavém stanovisku státního podniku mohou obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). To se týká například jedné ze zakázek, ve kterých zvítězila společnost Uniles ze skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše.
„Nyní u této zakázky běží zákonná odvolací lhůta pro podání eventuálních námitek na ÚOHS a tím se celý proces zdrží,” říká mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Podle něj však zbývající zakázky, ve kterých Uniles uspěl, již stojí před podpisem. Firma zvítězila v devíti z celkem třiatřiceti soutěžených jednotek, což pro ni představuje roční těžbu 270 tisíc kubíků dřeva.
Smlouvu naopak nemá podepsanou například lesnická společnost LST. „Čekáme na výzvu od Lesů České republiky. Nepřišla výzva k podpisu,” říká ředitel společnosti Miloslav Konopík, více se však nechtěl vyjadřovat.
Podle hlasů z branže může být důvodem prodlení skutečnost, že část uchazečů nabídla v tendrech státnímu podniku až příliš optimistické ceny dřeva, a zakázky tak mohou být pro ně v konečném důsledku nevýhodné.
„Obávám se, že jsme svědky zákulisního pletichaření, jehož cílem je poskytnout dominantním vítězům co nejvíce času, zda jim dumpingové ceny dřeva, díky nimž vyhráli, nepřinesou pád,” míní prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů Zdeněk Valný.
Podle Lesů ČR však bude většina smluv do Vánoc podepsána. „Lesy ČR prozatím neevidují žádné signály o tom, že by vítězové soutěže neměli stvrdit podpisem smlouvy výsledek veřejných zakázek, a předpokládají, že k tomuto aktu dojde v naprosté většině případů ještě v předvánočním období,” uvádí mluvčí Lesů Zbyněk Boublík.
Podle něj bude podnik trvat na tom, že kontrakty uzavře pouze s firmami, které skončily při výběru na prvním místě. V minulosti v takových případech získaly obvykle zakázku ty firmy, které skončily na druhé pozici.
To vedlo k podezření, že účastníci tendru byli předem smluveni, a nový ředitel Lesů ČR Daniel Szórád se toho chce vyvarovat. Pokud některý z vítězů odmítne podepsat, plánuje podnik zajištění lesnických prací dočasně prostřednictvím jednacího řízení bez uveřejnění.
***