Zuzana NEUVIRTOVÁ, moderátorka
Tolik stručný přehled témat, teď vám o nich řekneme víc. Les u Bzence na Hodonínsku znovu zaměstnává lesníky. Před 2 lety tam shořelo 170 hektarů porostu. Nově vysázené stromy teď pro změnu decimují larvy chrousta. Lesníci vyhlásili kalamitu, škody jdou do milionů korun.
Filip ZDRAŽIL, redaktor ČT
Moravská Sahara v květnu 2012. Jednu z nejsušších oblastí v zemi spolykal ničivý požár. Borový les nahradila měsíční krajina. 30 milionů škody, 1 500 zasahujících hasičů, včetně letecké techniky. Vzdušné čáry nad bzeneckým lesem teď rýsují už jen civilní letadla. Požár vymezil lesníkům velikost hřiště, je stokrát větší než to fotbalové. Loni na něm nasázeli skoro 300 tisíc stromků. Moravská Sahara vstala z popela, aby se probudila do dalších špatných dnů. Ty lepší sežraly tyto teď už zakuklené larvy chrousta. Půl metru pod zemí jich miliardy čekají na vylíhnutí. Neviditelná hrozba, larvy se živí kořeny rostlin, ty pak usychají. Tady by zloději vánočních stromků museli dlouho vybírat.
Karel ONDRÁČEK, lesní správce, Lesy ČR Strážnice
Zůstaly jenom hlavní kosterní kořeny, a to drobné jemnounké kořenové vlášení je pryč.
Filip ZDRAŽIL, redaktor ČT
Nejúčinnější zbraní je chemický postřik. Stejným, jakým zemědělci hubí škůdci na polích. Bzenečtí lesníci ale ostrými střílet nesmějí. Chemii jim zakazují ochránci přírody. Kvůli tamním vzácným druhům ptáků, kterým by postřik mohl ublížit. Suché stromy navíc musí správce ze zákona nahradit, jinak mu hrozí pokuta. Nespravedlivá, tvrdí lesníci.
Ivan ČERNÝ, správce lesů, Bzenec
Na 1 hektar zasadíte 10 tisíc sazenic. A ty ponravy, které se živí těmi kořínky těch stromů, jich 9 900 zahubí. Takže druhý rok znovu, zasadíte 9 900 a oni vám jich zase 9 tisíc zahubí.
Filip ZDRAŽIL, redaktor ČT
Lesníci teď krajský úřad žádají o výjimku, aby příští rok, zákazu navzdory, mohlo letadlo s postřikem vzlétnout kromě polí taky nad bzenecký les. Odpověď zatím nedostali. Filip Zdražil, Česká televize.
Zuzana NEUVIRTOVÁ, moderátorka
Chrousti nejsou jediný postrach našich lesů. Před 5 lety se na Šumavě přemnožil lýkožrout smrkový, známý jako kůrovec. Brouk se živí lýkem, bez kterého strom usychá. Dilema, jestli se k němu má přistupovat jako ke škůdci, nebo k přirozené součásti ekosystému, vyvolalo diskuze mezi ochránci přírody. V Plzeňském kraji v roce 2011 zase napadla korovnice kavkazská jedle. Ta saje mízu z jehlic, čímž zničí celý strom. Bránit se proti korovnicím, je obtížně. Většinou se odřezávají celé větve. A v letech 2004 až 2006 zlikvidovala na Hodonínsku bekyně velkohlavá víc než 6 tisíc hektarů listnatých lesů. Na ni účinkuje postřik z letadel.