logo Silvarium tisk

REK

Vimperk (Prachaticko) 17. října (ČTK) - Zastavit populační pokles největší české perlorodky říční a vytvořit podmínky pro přežití ohroženého tetřeva hlušce a tetřívka obecného. O to chce v nejbližší době usilovat Chráněná krajinná oblast Šumava, která letos slaví 50. výročí existence. Novinářům to dnes ve Vimperku řekl vedoucí šumavské CHKO Pavel Hubený.

"Jedná se o dlouhodobé koncepty, které považujeme za potřebné," uvedl Hubený. Výskyt perlorodky na Blanici se podle něj pohybuje na hraně absolutního minima. Nyní CHKO v řece eviduje podle Hubeného zhruba 10.000 kusů vzácného živočicha. Přitom v minulosti v kaňonu na Blanici žily statisíce až miliony perlorodek.

CHKO několik posledních let také připravuje projekt vyhlášení přírodní rezervace Kaňon Blanice. "Důvodem je zejména úprava způsobu lesnického hospodaření a dlouhodobé zafixování dosavadního lesnického přístupu s cílem zachovat a propojit fragmenty starých jedlosmrkových a borových lesů," uvedl Hubený.

Chráněnou krajinnou oblast Šumava vyhlásilo ministerstvo školství a kultury 27. prosince 1963 na rozloze 168.654 hektarů. V roce 1975 ministerstvo kultury upravilo podmínky ochrany přírody na tomto území. V březnu 1991 vyhlásila vláda ČR Národní park Šumava uvnitř dosavadní chráněné krajinné oblasti. Tím se vlastně CHKO stala ochrannou zónou Národního parku a zároveň spravuje další nejcennější partie Šumavy - jako je Královský hvozd s Černým a Čertovým jezerem a Boubín, které se rozhodnutím politiků do národního parku Šumava nedostaly.

CHKO Šumava se nachází na části správního území Jihočeského a Plzeňského kraje a zasahuje do okresů Český Krumlov, Prachatice a Klatovy. Posláním oblasti je ochrana všech hodnot krajiny, jejího vzhledu a jejích typických znaků a přírodních zdrojů a vytváření vyváženého životního prostředí.

K typickým znakům krajiny náleží zejména její povrchové utváření, včetně vodních ploch a toků, její vegetační kryt a volně žijící živočišstvo, rozvržení a využití lesního a zemědělského půdního fondu a ve vztahu k ní také rozmístění a urbanistická skladba sídlišť, architektonické skladby a místní zástavba lidového rázu. CHKO Šumava je po CHKO Beskydy druhou největší chráněnou krajinnou oblastí v Česku.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě