Zdeněk Janda
Řekneme-li 19. březen, nejspíš si vzpomene většina z nás na tradičně populární svátek všech Josefů. Avšak v roce 1976 byl tento den velkým svátkem pro ochranu přírody v Čechách. Tehdy vyvrcholilo dlouholeté úsilí širšího týmu odborníků z kruhů ochranářské veřejnosti, byla vyhlášena Chráněná krajinná oblast (CHKO) České středohoří. Možná k tomu napomohlo i stálé zhoršování životního prostředí na severu Čech, které v 70. letech vyústilo v téměř ekologickou katastrofu. Tehdejší režim, vědom si odpovědnosti za krizový stav, chtěl snad tímto aktem získat nějaká aktiva veřejného mínění,že pro řešení situace něco dělá. Aby to nebylo příliš málo, Ministerstvo kultury ČSR, pod které ochrana přírody spadala, vyhlásilo ten den hned další 3 CHKO, na severu ještě CHKO Lužické hory a CHKO Kokořínsko, na jihu Moravy CHKO Pálava, rovněž velice cenná území.
Letošní mimořadně teplé předjaří nás láká do přírody již před časem zahájeným řetězcem kvetení nejrůznějších druhů rostlin, ať už to byly bledule jarní v nivách řady středohorských potoků nebo nyní kvetoucí hlaváčky jarní v lounské části CHKO anebo následující koniklece v přírodní rezervaci Holý vrchu Hlinné a další. Ale láká nás i pouhý pobyt v zachovalé probouzející se přírodě a harmonické krajině. Kdo z nás přitom nepociťuje regeneraci svých psychických a fyzických sil nebo jak nás opouští struska každodenní lopoty?
Uchování těchto přírodních hodnot do budoucna je jistě veřejným zájmem všech kulturních lidí. Pomáhají nám v tom i ochranné podmínky chráněné krajinné oblasti. Ojedinělý reliéf krajiny je jimi chráněn před tlakem otevírat další těžebny; volná krajina před privátními zájmy výstavby mimo zastavitelná území; ohrožené druhy rostlin a živočichů před změnou poměrů jejich přirozených stanovišť. Správa CHKO se neomezuje pouze na usměrňování lidských aktivit ve svěřeném území. Umísťuje do krajiny různá zařízení informující návštěvníky o přírodních zajímavostech; poskytuje informace ve svých přednáškách, exkurzích a tiskovinách; v rámci projektu LIFE a Programu péče o krajinu provádí zásahy pro udržení biotopů s ohroženými organizmy; podílí se na odstraňování starých ekologických zátěží.
Sečteme-li a podtrhneme, můžeme dnes, po letech existence CHKO České středohoří, konstatovat, že její vyhlášení bylo správným počinem. V krajině jsou vidět pozitivní výsledky mnohaleté práce, úměrné vývoji pracovních podmínek Správy a právní vybavenosti ochrany přírody. Ochrana přírodních hodnot Českého středohoří je věc ochrany veřejného zájmu. Je tedy na každém z nás,aby se na tomto díle také podílel, byť jenom tím, že si v případě potřeby přistřihne křidélka ve svých privátních záměrech.