Bývalý Podbranský mlýn v Horažďovicích bude sloužit pro vzdělávací pobyty českých a německých školáků. Plzeňský kraj v něm vybudoval environmentální centrum PROUD za 30 miliónů korun. Fungovat začne v sobotu.
Speciální lektorský tým bude studenty zdokonalovat ve znalostech o ochraně životního prostředí. Zábavnou formou je seznámí s biologií, zeměpisem, fyzikou i historií.
Centrum je novým pracovištěm horažďovického domu dětí a mládeže, který je příspěvkovou organizací Plzeňského kraje. Projektovým partnerem je Správa národního parku Bavorský les a její alternativní centrum ekologické výchovy Wildniscamp u kopce Falkenstein.
„Hlavním výsledkem přeshraniční spolupráce jsou týdenní pilotní pobyty pěti českých tříd v Bavorském lese a pěti bavorských tříd v Horažďovicích v průběhu jara 2015 či série jednodenních exkurzí," řekl Právu vedoucí envicentra Pavel Štorch.
První týdny na německé straně už v březnu a dubnu absolvovaly školy z Chanovic a Horažďovic. Opačným směrem zamíří první bavorští školáci ještě před začátkem května. Stejným způsobem bude centrum fungovat i po ukončení pilotních pobytů.
Ve zrekonstruovaných prostorách se nachází pokoje s kapacitou 34 osob, laboratorně-badatelská a multimediální učebna, odpočinkové prostory a kuchyň. „Stravování bude zaměřeno na netradiční a zdravé vaření z regio -nálních zdrojů," dodává Štorch.
„Práce stály necelých 30 miliónů korun, 85 procent bylo financováno z programu Přeshraniční spolupráce Česko–Bavorsko, 10 procent zaplatil kraj a pět procent poskytlo ministerstvo pro místní rozvoj," řekl Právu náměstek hejtmana Jiří Struček (ČSSD).
Slavnostní otevření
Envicentrum si veřejnost bude moci prohlédnout už tuto sobotu od 12 hodin, kdy proběhne jeho slavnostní otevření v rámci Dne Země. Návštěvníci se mohou těšit na hudební vystoupení, promítání, občerstvení, mikroskopování či ornitologická pozorování.
Připraveny jsou i přednášky o historii mlýna, o rozšíření rysa ostrovida či o horažďovickém pivovaru. Mlýn u řeky Otavy koupilo město Horažďovice v roce 1373. Objekt sloužil k lisování oleje, k výrobě vaty i jako elektrárna. Kraj jej pořídil v havarijním stavu za 2,5 miliónu v roce 2008. Centrum mělo být původně otevřeno už o rok dříve, zprovoznění se ale posunulo kvůli veřejné zakázce, která byla dovedena do zdárného konce až na třetí pokus.
***
Práce stály necelých 30 miliónů Jiří Struček, náměstek hejtmana