mrz
Praha 26. září (ČTK) - Návrh českých ekologů a vědců na první zónu Národního parku Šumava prošel odbornou oponenturou v mezinárodním vědeckém časopise European Journal of Environmental Sciences. Nejvíce chráněná zóna NP Šumava by mohla tvořit 52 procent celkové plochy parku, potvrdili zahraniční experti. ČTK o tom dnes informoval mluvčí aktivistů z Hnutí Duha Jan Piňos. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ale na svém návrhu menší rozlohy nejpřísněji chráněného území trvá.
Čeští aktivisté z Hnutí Duha a vědci z Karlovy a Jihočeské univerzity navrhují padesát procent rozlohy NP Šumava ponechat samovolnému přírodnímu vývoji a zbylá dvě procenta pro biologicky cenné a kosené luční porosty.
"Publikovaný návrh zonace vznikal nad odbornými podklady samotné Správy NP a CHKO Šumava. Jde o korektně vědecky podloženou studii, kterou by ani správa neměla rozporovat," uvedl profesor ekologie z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Pavel Kindlmann.
Nejpřísněji chráněná první zóna, tedy divočina, má naopak podle návrhu Plzeňského kraje i MŽP tvořit zhruba 25 až 26 procent území, dvojnásobek oproti současné ploše. Nejen zonace parku i řešení problémů s kůrovcem vyvolávají mezi ekology, správou parku a MŽP spory už několik let.
"Šumava samozřejmě může mít za týden v první zóně i více než 52 procent území. Ovšem za cenu snížení plochy celého parku. Na toto lhaní do kapsy ministerstvo životního prostředí nepřistoupí. Návrh zákona, který MŽP připravilo, vychází z reálné situace a nestaví vzdušné zámky," řekl dnes ČTK mluvčí MŽP Matyáš Vitík.
Do nejpřísněji chráněné zóny zahrnuli vědci například rašeliniště, přirozené horské smrčiny, podmáčené a rašelinné lesy, zachovalé původní bučiny, louky s výskytem nejvzácnějších druhů rostlin nebo zvířat, hlavní oblasti, kde žije a rozmnožuje se tetřev hlušec a kaňony divokých řek.
Z první zóny naopak vyřadili pozemky v okolí obcí, i kdyby šlo o cenná místa se vzácnou květenou, a také pás podél hranice národního parku, který má sloužit ochraně okolních hospodářských lesů před kůrovcem. Nejsou v nich ani biotopy, jež kritéria splňovaly, ale jsou dochovány pouze na malých a izolovaných plochách.
Člověk by v první zóně neměl kácet ani dosazovat stromy. Nově by však mohli návštěvníci vstupovat volně na zhruba polovinu navrhované první zóny. Do zbylé části by mohli jen na vyznačených turistických cestách v určitých ročních obdobích, aby nedošlo k ohrožení vzácných druhů.
Návrh vzešel z podrobného odborného mapování národního parku, které se připravovalo pro evropskou soustavu chráněných území Natura 2000. Druhá zóna by tvořila 43 procent (obhospodařované lesy a zemědělské pozemky)a pět procent třetí zóna (plochy v obcích a kolem nich, kde lze stavět). Park o rozloze 69.000 hektarů, z nichž je 54.000 hektarů lesů, nemá vlastní zákon. Je zřízen nařízením vlády z roku 1991.