Tým českých a německých vědců zkoumá vliv lesních požárů na stabilitu skal v Českosaském Švýcarsku. Informuje o tom agentura DPA. Na projektu s názvem Firerisk se podílejí badatelé z báňské univerzity v saském Freibergu, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a drážďanské technické a hospodářské univerzity (HTW).
Jde o zatím jen málo prozkoumanou problematiku, která ovšem kvůli klimatické změně a rostoucím počtům lesních požárů bude stále důležitější, uvedla freiberská univerzita. Impulzem pro projekt Firerisk byl požár, který v létě 2022 vypukl v Českém Švýcarsku a rozšířil se do Saska. Od té doby se vědci zabývají stabilitou skal a bezpečností pro lidi, kteří se do nich vydají. Nynější projekt se soustředí na pískovcové skály, které mají na povrchu pevnou „skořápku“, ale uvnitř je sypký písek.
Aby se vědci dozvěděli více o vlastnostech pískovce před požárem i po něm, provádějí „pokusné požáry“ s různými teplotami a s rozdílnou délkou trvání. Výsledky pak budou rozhodující pro plánované geotechnické modely, na základě kterých budou moci němečtí a čeští vědci vypočítat, jak budou skály stabilní po různých požárech.
Partnery projektu jsou správy národních parků na české i německé straně a město Děčín.
Drážďany 15. dubna (ČTK)