Martin Laštůvka, moderátor
Málo srážek, teplá zima a tedy i suché jaro. I s tím se potýkají majitelé lesů, třeba ty Biskupské vybudovaly napříč Moravskoslezským krajem lesní tůně. Vznikly zejména tam, kde se voda držela už historicky, například v Rychvaldu, Tošovicích nebo Dětmarovicích.
Eva Krejčí, redaktorka
Celkem 17 nových tůní, které mají podpořit zadržení vody v krajině, tolik jich vybudovaly Biskupské lesy napříč Moravskoslezským krajem. Například tady v Dětmarovicích. Více nám o projektu řekne pan Jiří Glogar, revírník Biskupských lesů. Dobrý den, pane Glogare. Rovnou se zeptám, jaký je rozdíl mezi rybníkem a tůní?
Jiří Glogar, revírník, Biskupské lesy
Dobrý den. Mezi rybníkem a tůní, tůň jako taková nemá sloužit primárně k chovu ryb, ale má, jak jste správně říkala, podporovat zadržování vody v krajině a podporovat v podstatě pestrost, biodiverzitu tady na tomhle místě. Podporovat život obojživelníků a jiných živočichů a rostlin, které jsou vázané na vodní ekosystémy, takže ten hlavní rozdíl je v hospodářském významu, že ty tůně samy o sobě mají sloužit primárně k podpoře biodiverzity. A k podpoře životního prostředí.
Celou reportáž najdete zde.