logo Silvarium tisk

Ondřej Grym

Stopadesátiletý prales se stal jedinečnou přírodní rezervací.

Zasloužili se o ni jeho vlastníci.

 

VLAŠIM, SEDLEC-PRČICE / Prales Jehliště, který najdou návštěvníci na pomezí jižních a středních Čech, se stal novou přírodní rezervací.

Avšak nepatří do státních, ale soukromých rukou. Jeho majitelé totiž chtěli tímto nezvyklým krokem ochránit zdejší „ojedinělé přírodní hodnoty”.

„Zvažovali jsme různé způsoby ochrany pralesa,” uvedl Otto Srb, zástupce vlastníků. „Na základě nabídky organizace ČSOP Vlašim jsme se rozhodli využít v Čechách dosud nepoužité věcné břemeno ochrany přírody. To je zapsané k lesnímu pozemku v katastru nemovitostí,” dodal Srb s tím, že věcné břemeno vytváří soukromou přírodní rezervaci. „Je to alternativa ke státní ochraně přírody,” dokončil.

Zástupci ČSOP Vlašim vycházeli při právní konstrukci věcného břemene ze zkušeností z Anglie a USA.

Podle jednatele organizace Karla Kříže je v těchto zemích taková forma ochrany přírody velmi rozšířená. „Věcné břemeno omezuje v pralese Jehliště záměrnou těžbu dřeva”, řekl týdeníku 5plus2 Kříž. „Právní akt lze přirovnat k rozhodnutí hraběte Jiřího Františka Augusta Buquoye z roku 1838. Ten se podobně rozhodl chránit Žofínský prales v Novohradských horách,” zmínil s dodatkem, že v Česku se jedná o první tak významný záznam věcného břemene ochrany přírody, který si přál vlastník nemovitosti.

Sledování pralesa Jehliště v současnosti probíhá v rámci programu Pozemkový spolek pro přírodu a památky Podblanicka.

Sledují vývoj přírody

„Probíhá zde sledování výskytu rostlin, hmyzu, ptáků a postupného vývoje lesního porostu," upřesnil týdeníku 5plus2 Kříž.

Poznatky přijdou vhod

Výsledky studia pralesa by se podle něj mohly hodit i v budoucnu.

„Využijeme je při ochraně dalších lokalit, a také při pěstování zdravějších lesů," dodal.

Prales Jehliště leží na východním svahu vrchu Javorová skála nedaleko Sedlce-Prčice.

Zabírá plochu 7 hektarů

Na prudkém, obtížně přístupném balvanitém svahu se na ploše sedmi hektarů rozkládá unikátní ukázka květnatých bučin. Les s převahou jedle a buku je zajímavý také další vlastností. Podle odborníků je totiž přirozeně prostorově rozčleněný.

„Pod velikány tak najdeme menší a dorůstající stromy," zmínil Kříž.

Zápis věcného břemena do katastru nemovitostí trval podle něj několik let. „Po dlouholetém úsilí se tak podařilo ochránit cenný prales pro budoucnost," dokončil Kříž.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě