Jak pečovat o lesy? V tom se neshodnou ani různé instituce států, které ji realizují. „Naše lesy, tak jak je máme nastavené mimo chráněná území, jsou v podstatě pole na dřevo,“ říká Vladimír Hůla z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně. Biologové mimo jiné upozorňují na to, že v lesích je tma. Vysoký les totiž místní lesníci vnímají jako krásný a chodíme do něj na houby. „Z pohledu biologa je to poušť – stejně jako pole,“ tvrdí Hůla.
Na přírodu nejbohatší krajinou ve střední Evropě je oblast takzvané Moravské Amazonie na soutoku řek Moravy a Dyje, kde jsou lužní lesy. Biolog Vladimír Hůla, který se v péči o ni angažuje, upozorňuje na to, že životu v tamním lese škodí intenzívní lesnictví - zvláště pak plošné frézování - ale i pesticidy.
Celý článek najdete zde
Komentáře
Nechť si tento "expert" stoupne na rozhraní lesního a polního pozemku a 100 let tam postojí, za tu dobu zjistí, že v lese bylo tak 2x-3x chemizováno, ovšem na poli to bude tak v průměru 1200x + hnojení v lese cca 1-2x na poli cca 200.
Tak kde je to špatné v lesích???
A vnímání lesa veřejností bych také nemotal mezi lesníky....
A nebylo by pro krajinu daleko přínosnější dělat si těžkou hlavu nejprve z těch, kteří to dělají prokazatelně mnohem hůř a potom se zabývat těmi, kdo ji škodí podstatně méně?
Skutečnost je, že produkty z polí konzumujeme a to vcelku pravidelně, jinak bychom nebyli.
Dřevem se neživíme a ani jej nekonzumujeme.
NENÍ V TOM TAK TROCHU ROZDÍL?
COPAK NÁS - NAŠE ZDRAVÍ VÍCE OVLIVNÍ....
Hospodaření na polích ovlivňuje na předělech les, hnojiva jsou splavována do lesů a pak je třeba s trávou nějak zacházet - ožin 6x za rok u malých stromků je utopie a stále platí, že co les poskytuje vše veřejnosti zdarma a příjem je jen ze dřeva cca 1x za sto let, tak někde se na ty náklady vzít musí, nebo hold musím šetřit i na těch ožinech a pod.
Zkuste jen spočítat kolik je těch předělů - zvláště u malých soukromých lesů !!!
Ano, z hlediska ochrany posledního působiště, příkladem jiných živočichů, je les oproti mrtvým polím třeba chránit. Ale vše jsou náklady a ekonomika je neúprosná.
Postoj státu a veřejnosti je jasný, cpeme do polí a les je na pokraji zájmu.
TAK PROČ NAJEDNOU TAKOVÝ VĚDECKÝ HUMBUK KVŮLI PESTICIDŮM.
TÍM JE NEHÁJÍM, A RÁD BYCH TAKÉ EKONOMICKY ROSTL, ALE JDE TO?
ZVLÁŠTĚ, KDYŽ JE UŽ LESÁKŮM PODSTRKOVÁNA SPOLEČENSKÁ OBJEDNÁVKA VYSOKÉHO SMRKOVÉHO LESA, KAM SE JDE DOBŘE NA HOUBY.
co si pak vybrat......