logo Silvarium tisk

MICHAL BURDA

Valašsko – O rozsáhlý majetek na Valašsku zřejmě přijde kvůli církevním restitucím státní podnik Lesy České republiky. Státní firma prozatím eviduje šest výzev k jeho navrácení ze strany tří církví.

Vydání téměř sedmi stovek pozemků a také několika budov požadují Arcibiskupství olomoucké, Opatství Staré Brno Řádu svatého Augustina a Farní sbor Českobratrské církve evangelické ve Stříteži nad Bečvou. „Jedná se o nemovitosti převážně v katastrálních územích Halenkov, Nový Hrozenkov, Karolinka, Kunovice, Velké Karlovice a Vidče o celkovém počtu 698 pozemků,” upřesnil mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Doplnil, že církve žádají na Valašsku také dvacet budov, které má nyní státní podnik v majetku.

Například střítežská farnost požaduje navrácení lesa v katastru obce Vidče. „Jde asi o sedm hektarů lesního pozemku, který byl kdysi církvi darován,” přiblížil farář Josef Hurta. Podle něj farnost hodlá o les pečovat ve spolupráci s obecními úřady ve Stříteži a Vidči. „Jeho využití bude takové, jaké bylo předtím, než jsme o tento majetek přišli. Les je ale částečně vytěžený, a jeho hodnota tudíž snížená. Je otázkou, jaký přínos bude hospodaření mít,” řekl Josef Hurta.

K dalšímu žadateli, Arcibiskupství olomouckému, se v okrese Vsetín váže dohromady asi čtyři sta hektarů historického majetku. Tři sta hektarů představuje zemědělská půda, zbylých sto lesy.

„Již koncem května jsme podali žádost asi o patnáct hektarů zemědělské půdy na území obce Kunovice. Tyto pozemky byly dříve v majetku velkostatku Rajnochovice,” uvedl mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

O budoucnosti majetku v případě, že jej církev získá zpět, ještě není úplně rozhodnuto. „V prvé řadě je třeba zajistit, aby církev mohla nadále fungovat, tedy zaplatit své zaměstnance a hradit provozní náklady,” naznačil již dříve Jiří Gračka. Majetek má být využitý tak, aby přinášel pravidelný zisk, jednorázový odprodej prý není žádoucí.„Tím se nevylučuje prodej v případech, kdy jiné využití je jen těžko představitelné a nový majitel, například obce, jej využije lépe,” vysvětlil mluvčí. Arcibiskupství již dříve uvedlo, že počítá s tím, že pole zůstanou v nájmu těm, kteří na nich hospodaří dnes. Stejně tak zůstanou i pracovníci lesů. „Dosadíme jen své lidi – odborníky – do vedení,” řekl Jiří Gračka.

Podle něj vznáší arcibiskupství aktuálně největší územní nárok na 250 hektarů zemědělské půdy v katastru Choryně. Jde o pozemky, které před rokem 1948 patřily chlapeckému semináři v Kroměříži. Na září se připravuje také série žádostí o pozemky patřící dříve jednotlivým farnostem na území okresu Vsetín.

Celkem se bude jednat o zhruba 150 až 200 hektarů převážně zemědělské půdy v katastrech obcí Kelč, Liptál, Velké Karlovice, Zubří a také Police u Valašského Meziříčí, kde kromě polností půjde také o lesy.

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě