logo Silvarium tisk

Stromy stejného stáří v dlouhých a přehledných řadách v budoucnu nahradí stromy takřka v rodinném uspořádání. Lesníci je s ohledem na klimatickou změnu budou pěstovat ve všech věkových fázích. Takto rostoucí stromy ve smíšených porostech si tolik nekonkurují, lépe rostou a jsou odolnější. Pokud kůrovcová nebo jiná kalamita postihne například dospělé jedince, mladší vedle nich přežijí, do budoucna je nahradí a nevzniknou velkoplošné holiny. V tiskové zprávě to dnes uvedl Lumír Dobrovolný z brněnské Mendelovy univerzity.

České lesy jsou přes 200 let pěstovány systémem věkových tříd, kdy stejně jako třeba ve škole jsou ve třídách žáci stejného věku. Tento uměle nastavený koloběh měl na lesním majetku zaručovat neustálou produkci dříví, nicméně lesy pěstované tímto způsobem jsou náchylnější k narušení, což se projevilo především v období sucha. Nové lesy tak podle Dobrovolného, který zároveň vede oddělení rozvoje a pedagogiky Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny, musí být pestré nejen druhově, ale i věkově.

Podle něj je třeba se naučit lépe využívat přírodních sil při volnějším způsobu lesnického hospodaření a do jisté míry připouštět i vznikající přírodní chaos. „To však neznamená přestat lesnicky hospodařit, netěžit dříví nebo jakkoliv rezignovat na ekonomiku. Naopak, v přírodě bližších lesích s vysokým podílem přirozeného zmlazení šetříme náklady na pěstební činnost, zvedáme přírůst na nejcennějších stromech, tedy produkujeme kvalitnější dříví a les se stává odolnějším,“ uvedl Dobrovolný.

Určitý ústupek z dosavadního zažitého vnímání lesů bude muset podle něj akceptovat i veřejnost. Pestré lesy s bohatým podrostem i ponechaným ležícím dřevem mohou být méně přehledné a prostupné v porovnání s jehličnatou monokulturou.

Univerzitní lesy ve správě školního podniku si kladou za cíl být vzorovým majetkem právě při provozním zavádění adaptačních lesnických opatření. Příkladem může být už nyní objekt Klepačov u Blanska, kde jsou na ploše 145 hektarů výběrné principy uplatňovány již téměř 50 let. „Dříve to byla spíše méně známá ukázka pro studenty, ale dnes se stává inspirací pro mnoho českých lesníků,“ dodal Dobrovolný. Lesy byly historicky zakládány a pěstovány jako smíšené s vysokým podílem přirozené obnovy, což se v době klimatické změny a navazující kůrovcové kalamity ukázalo jako výhoda. Podíl listnáčů se pohybuje okolo 65 procent, kdy většinu tvoří buk.

TZ MENDELU

Komentáře  

+2 # Josef Knap 2021-06-11 15:18
Admine prosím vrať mi můj původní příspěvek a odkaz na mé cedry: https://ingjosefknap.rajce.idnes.cz/CEDRY_2/
+6 # Josef Knap 2021-06-11 14:12
Tak si mne hejtujte, ale bez argumentů? S bezmozky se nedá diskutovat, se zelenými mozky asi též ne
+10 # Lakatoš 2021-06-11 14:49
Pane Knape, domnívám se, že diskuse zde skomírá právě z oněch důvodů, tedy že s Vámi není polemizováno v případě nesouhlasu, ale jste rovnou mínusován. Protistrana neráčí Vám Váš domnělý omyl vyvracet. Sledoval jsem to zde již dlouho předtím, než jsem sem vstoupil, byli odtud takto nízkým způsobem jak říkáte "odhejtováni" nejméně pánové Boucký, Pelíšek či Lynx. Jsem stará škola a proto si dovoluji požadovat tento přístup za nevhodný ze strany oněch zákeřných mínusovačů, a neprofesionální ze strany správce tohoto webu. Nebo snad není cílem správce, aby byl web hojně navštěvován a problematika zde zmiňovaná hojně a hlavně slušně diskutována?
Bavíme-li se o cedrech, pak často "předběžnou opatrností" nazýváme spíše lenost myslet a experimentovat s dřevinou dávající nám kvalitní hmotu a bezesporu nejméně v uplynulých dekádách u nás výborně prosperující. Zdrženlivý jsem pouze u základní subspecie cedru himálájského, ale pokud se bavíme o atlaském, tam jsou bezpečnými i teploty kolem -20. V Německu, konkrétně Bavorsku, již pokusné lesnické výsadby probíhají a zatím nebyly zaznamenány problémy. Iniciativu tam máme my lesníci, tak na co čekáme tady? Až nám, hokejovou terminologií řečeno, začnou svůj styl hry vnucovat environmentalisté?
+8 # Josef Knap 2021-06-11 15:00
V Bulharsku již cedrem atlantickým zalesňují 20let a pak k němu přidali vůči suchu a mrazu ještě odolnější cedr libanonský konkrétně jeho lesnickou tureckou selekci nikoliv tedy subspécii či varietu s uzší korunou, aby se jich vešlo na plochu více Cedrus libani Stenocoma. Cedr himalájský je již v podstatě strom subtropického klimatu anavíc n áročný na vlhkost, ale když ne v lese, tak se dá využít v městské zeleni.
+6 # Josef Knap 2021-06-11 15:16
Navíc má me v Česku skvělou mladou odbornici - praktickou odbornici, která úspěšně Cedrus libani 'Stenocoma' zalesňuje Turecko - Ing. Irena Hubálková: https://adoc.pub/lska-a-lesnicka-univerzita-v-brnea9502675b757546976942ac2e7e118236422.html ,,, Pár let si s Irenkou píšu - viz zde: https://ingjosefknap.rajce.idnes.cz/CEDRY_-_Ing._Irena_Hubalkova/ ,,, Irenka mne jen upozornila na jeden problém, který by Cedrus libani u nás mohl mít - znečištěný vzduch, ale ten už se stává minulostí a elektormobily jej ještě dále pročistí. Já nehoruji proto, aby jediným rodem nového zalesňování v nižších oblastech místo borovic byl cedr, nabízí se i jedle španělská, jedle lowova a rozhodně bych zachoval v novém zalesňování plošně 50% naší domácí borovice lesní a hin se hukáže, který rod resp. druh bude perspektivní za 20let po jeho výsadbě = To považuji za správn ý přístup a péči řádného hospodáře. Sypavky borovic a postupné totální vymírání naší skorodomácí borovice černé rakouské = i to je argument pro cedry
+6 # Josef Knap 2021-06-11 15:34
Ony totiž ty cedry mají obrovský politikářský rozměr a Mára Prchal to skvěle ministrům Tomanovi a Brabcovi podal, že cedry tedy ne, aby Babiš kvůli novému zalesňování nepřišel o každý desátý hlas, neb prý český člověk není blb a rychle by si vše nastudoval a pisálkové na FCB by to rychle rozšířili. Vzpomínáte s i na to jak prof. Marek Turčány vysvětloval někdy v květnu 2018, že ten pyl ve vzduchu na autech a parapetech není z řepky, ale z jehličnatých lesů? No a cedr od cca 25roku svého věku kvete každoročně a to masivně ovšem v babím létě a tím pádem svým kvetením v říjnu znovu otevírá sezónu pylových alergenů
+5 # Josef Knap 2021-06-10 15:13
Vážení, chce to ale odhodit to Vaše lesácké ego a jako náhradu chořících borovic využít tak cca z 50% Cedrus libani a Cedrus atlantica, které se mi úžasně vyseměňují po celém pozemku mého miniarboreta. Podobně i Abies pinsapo. Přijeďte se ke mně do Čelákovic podívat. Zde mé cedry po 40let pěstování na odkazu: https://ingjosefknap.rajce.idnes.cz/CEDRY_2/

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě