logo Silvarium tisk

Jiří NUSSBERGER        

Myšlenka Českých dřevěných Vánoc vznikla v hlavách lidí, kteří jsou profesí lesníci a zpracovatelé dřeva. K Vánocům tak mají i díky svému povolání velmi specifický vztah.

»Dřevo a les ve všech jeho podobách vždy byly a jsou významným prvkem vánočních svátků. Počínaje vánočním stromkem, přes dřevěné vánoční ozdoby až po dřevěné hračky či posezení rodiny u roztopeného krbu,« říká Ladislav Půlpán, předseda představenstva Sdružení vlastníků a správců lesních majetků ČR.

»Všichni bychom si přáli prožít předvánoční čas v pohodě a klidu, přesto každoročně svádíme hororový desetiboj s disciplínami typu nákup plastových hraček z Číny, shánění figuríny Santa Klause na balkon, mytí oken a dohánění všech restů na poslední chvíli.

Pokud už tedy máte dost rolniček z reproduktorů obchodních center a nebaví vás marně hledat volné parkovací místo u hypermarketu, pak vás jistě mohou tradiční české dřevěné

Vánoce zaujmout,« dodává Půlpán.

Tato iniciativa je podporována certifikačním systémem PEFC, který má na starosti kontrolu nad správným hospodařením v lesích a sjednocuje tak odpovědné vlastníky a správce lesních majetků stejně jako zpracovatele dřeva a výrobce dřevěných produktů.

Na webu drevenevanoce.cz najdou návštěvníci zajímavé informace a »dřevěnou« inspiraci – například aktuální mapu s místy, kde jsou v prodeji vánoční stromky z českých lesů pěstovaných trvale udržitelným způsobem, tipy na zajímavé předvánoční a vánoční akce (nejen) v lese, návody na výrobu dřevěných vánočních dárků, inspiraci pro nákup hraček i jiných dřevěných dárků nebo třeba rádce, jak vybírat vánoční stromek.

**

Dárky ve Spojených státech nosí Santa Claus. Do Nového světa ho prý přivezli holandští osadníci už v 17. století. Tehdy ale šlo o variantu svatého Nikolase, našeho svatého Mikuláše, kterému říkali Sintaklaas. K poangličtěnému názvu Santa Claus nebylo příliš daleko. Nicméně podobu silného, růžolícího staříka v typickém červeném oblečení dostal až v 60. letech 19. století, popularitu této podobě pak zajistila firma Coca Cola, která v roce 1931 Santu poprvé obsadila do své vánoční reklamy. V posledním čtvrtstoletí se v čele kolony řvoucích kamionů s Coca Colou dere i k nám, ale tajemného, neviditelného Ježíška, jehož prozrazuje jen jemné cinkání zvonků, ještě nepřeválcoval.

Vánoční stromeček

Jde o poměrně novodobý vánoční zvyk, jenž se rozšířil až v 19. století. Nicméně výzdoba chvojím ozdobeným jablky a červenými stužkami je původní pohanský zvyk. Po celé období středověku nenajdeme jedinou zmínku o vánočním stromku, neboť církev zdobení vánočních stromků krutě pronásledovala a teprve v 16. století se s vánočním stromečkem smířila. Jeho větve měly napříště symbolizovat věčný život přislíbený věřícím. Zdobení vánočního stromku se nicméně šířilo velice pomalu, už v polovině 16. století však najdeme v brémské kronice zmíněný zvyk zdobit jedličku datlemi, sladkostmi a papírovými ozdobami. Vánoční stromky se začaly objevovat v kostelích, v 17. století pronikaly do německých šlechtických sídel a dále do měšťanského prostředí. V Rakousku-­Uhersku (tedy i v českých zemích) a Francii se více rozšířily skutečně až v 19. století. A čím se stromečky zdobily? Kolem poloviny 19. století se na vánočních stromcích vyjímala jablíčka, ořechy, perníky a další sladké pečivo, později též lojové svíčky.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě