Původní podoba krajiny v Evropě, včetně České republiky, byla mnohem otevřenější, než dnes. Její zarůstání a nástup lesů umožnil až člověk, který vybil stáda velkých býložravců, která do té doby bránila dřevinám v ovládnutí kontinentu. Čeští vědci na to upozorňují v rozsáhlém, dvojdílném článku, který publikoval časopis Živa.
„S přítomností velkých savců souvisela diverzita rostlinstva a drobnějších živočichů. Krajina thdejší mamutí stepi se v dnešním mírném pásu podobala krajině dnešního Altaje. Byla mozaikou stepí, sušších i vlhčích trávníků, rašelinišť a řídkých lesíků. Obývala ji směs druhů chladnomilných a kontinentálních až teplomilných, což lze dokázat nejen na fosilní megafauně, ale i na drobných savcích nebo broucích, jejichž těla se občas dochovala," vysvětluje Alena Sucháčková Bartoňová z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity a Entomologického ústavu Akademie věd České republiky.
Celý článek najdete zde.
Komentáře
Za vše mohou lesy!!!
A co step a stepní fauna na polích!!!! Tam asi nebyla a naši předci a opočlověk asi chemizovali jak vzteklí ...co ???
To bychom ušetřili na dotacích, když z pole bude zpátky step a pak by bylo výrazně více peněz na les a zalesnění.
Potraviny bychom draze dováželi, či bychom jak v Africe čekali na humanitární pomoc.
Skvělá vize, asi silně podporovaná zahraniční loby.Jak zničit naše hospodářství a hlavně lesy.
Kdepak nám páni "vědci" spočítali, kolik imisí, plynů, civilizačních škod a dalšího, eliminuje step a kolik v porovnání se stepí lesy!!!
Za takové blbosti bych natahoval na skřipec...
Ještě bych rád viděl kolik dotyční dostali z veřejných peněz za takový blud!!