KRKONOŠE Vedení Krkonošského národního parku a ředitelství národního parku na polské straně chtějí společně získávat peníze na opravy turistických cest, propagaci a výzkum přírody. Vyplývá to z dohody, kterou podepsali ředitelé obou národních parků. „Například nyní jsme žádali z norských fondů podporu pro projekt Krkonoše, člověk a příroda, kde jsou aktivity k podpoře cestovního ruchu v regionu a společné propagaci celého území,” řekl mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.
KRNAP první obdobnou smlouvu o spolupráci podepsal s polským parkem před deseti lety. „Za tu dobu se ta spolupráce rozvinula do podoby, kterou opravdu nikdo nečekal, proto bylo nutné vytvořit novou dohodu. Je to každodenní spolupráce na poli výzkumu, při strážní službě či propagaci,” řekl mluvčí. Český a polský národní park mají například od loňského roku společné logo. Podle Drahného jsou případné úvahy o sloučení obou parků do jediné organizace zatím ve sféře sci-fi. „Jsou tu rozdílné legislativy i finanční toky. Ale ačkoliv se nyní jedná o dvě organizace, tak to území je spravováno podle jednotných principů. Přístup na české i polské straně Krkonoš je stejný,” řekl Drahný.
Jedním z rozdílů je, že na polské straně Krkonoš se za vstup do národního parku platí. „Na české straně zatím taková úvaha na stole není,” řekl Drahný. Krkonoše jsou nejvyšším pohořím ČR. Polský národní park vznikl v roce 1959 a Krkonošský v roce 1963.