Jako odpověď na silnou poptávku ze strany společností usilujících získat jistou konkurenční výhodu na trhu, posilují renomované certifikační firmy (NEPCon, TÜV SÜD Czech) své aktivity týkající se certifikace produktů ze dřeva a papíru v rámci zpracovatelského řetězce.
Auditoři akreditovaného certifikačního orgánu TÜV SÜD Czech se sídlem v Praze provádějí audity v oblasti papírenství a zpracování dřeva, v tiskařském sektoru a u výrobců nábytku. V rámci auditu se prověřuje, zda dřevo používané v produktech pochází z legálních zdrojů a odpovědně spravovaných lesů. Na základě úspěšného výsledku auditu pak může být udělen příslušný certifikát dle standardů FSC a PEFC.
Společnosti, které usilují o certifikaci u TÜV SÜD, si mohou zvolit samostatné certifikace FSC nebo PEFC CoC, případně i kombinovanou certifikaci podle obou systémů.
FSC vytvořilo prestižní mezinárodní systém certifikace lesů a podniků, které dřevo z certifikovaných lesů zpracovávají ve výrobky. Logo FSC na výrobku znamená záruku, že svým nákupem podporujete lesní hospodaření šetrné k přírodě a místním lidem.
PEFC (Program for the Endorsement of Forest Certification Schemes) je dobrovolná iniciativa soukromých vlastníků, založená na shodě mezi důležitými zainteresovanými stranami v pohledu na trvale udržitelné hospodaření v lesích na národních, nebo regionálních úrovních. Jejím cílem je zajišťovat a průběžně zlepšovat odpovědnou správu lesů, čímž jsou následně zajištěny ekologické, sociální a ekonomické standardy.
Nový lesní standard FSC v ČR Nevládní nezisková organizace FSC ČR v prosinci 2014 na své jedenácté valné hromadě schválila nové znění revidovaného Českého standardu FSC lesního hospodaření. Nový standard přináší změny, které by měly českým lesníkům usnadnit získání certifikace FSC.
Obsahem valné hromady FSC ČR, která se konala v Brně, byly kromě organizačních změn stanov a pravidelného informování členů, právě změny Českého standardu FSC. Revize se týká především vlivu lesního hospodaření na životní prostředí.
V této části jsou Standardem nově upraveny některé indikátory, jako je například postupné navyšování podílu listnatých dřevin při obnovování lesních porostů a omezení plošné přípravy půdy či postupné navyšování referenčních ploch, které slouží pro zachování či zvýšení biodiverzity a zlepšení zdravotního stavu a stability lesů.
Důležitou změnou, která se v Českém standardu FSC hospodaření objevila, je úprava omezení použití holosečí, které může lesní hospodář vytvářet pouze v odůvodněných případech.
Nově je možné holoseče použít maximálně v polovině plánované těžby – zbývající polovina těžby musí být provedena šetrnějším způsobem (podrostním nebo výběrným). Pokud jsou už holoseče používány, tak jejich průměrná velikost může dosahovat rozlohy 0,3 ha a velikost jednotlivé holoseče nesmí přesáhnout rozlohu 0,9 ha. Parametry upravující použití holosečí jdou stále nad rámec lesního zákona, nicméně vlastníkům lesů je v tomto ohledu umožněna větší flexibilita. „Změna parametrů holosečí byla nejdéle diskutovaným indikátorem. Výsledné znění bylo odsouhlaseno všemi třemi sekcemi FSC – ekonomickou, ekologickou a sociální – které důkladně zvážily možná pro a proti," konstatoval Vasil Hutník, předseda ekonomické sekce výkonné rady FSC ČR.
Celkové znění Standardu je pravidelně upravováno na základě vývoje lesního hospodaření, auditorské praxe i mezinárodních požadavků certifikace FSC. Národní organizace FSC se vždy snaží v dané zemi postihnout aktuální problematiku a přizpůsobit jí konkrétní standard.
Schválení revidované verze Českého standardu FSC by mělo více zpřístupnit zapojení českých majitelů a správců lesů do systému FSC a pomoci jak českým lesům, tak dřevozpracovatelům, kteří musí pro nedostatek materiálu dovážet FSC certifikované dřevo ze zahraničí.
Ostatní změny v českém lesním FSC standardu se týkají z velké části formálních náležitostí sjednocujících český a mezinárodní lesnický standard.
Mezi tyto změny patří mimo jiné i nová defi nice několika indikátorů v části týkající se lesnických zaměstnanců a subdodavatelů. Standard byl předán do mezinárodní centrály FSC k potvrzení.
Národní kancelář FSC ČR již více než deset let prosazuje environmentálně vhodné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné lesní hospodaření v České republice. Jedním z cílů FSC ČR je také informování a vzdělávání o odpovědné spotřebě a možnostech podpoření šetrného a přírodě blízkého hospodaření v lesích.
Miloš Lešikar