Češi postupně přicházejí na chuť vytápění objektů peletami. Vytápí jimi cca 20 000 rodinných domů a jiných objektů. Stejného počtu u nás dosáhla i masa instalovaných peletových kotlů.
Pro jejich provozovatele je důležité, že pelety zlevňují. Umožnila to stabilizace cen vstupních surovin, tedy hoblin a pilin. Ceny těchto vstupních komodit nedosahují předchozích hodnot a nepředpokládá se, že by měly růst v příštích letech. Ceny pelet a briket zůstanou stabilní.
Levnější neznamená automaticky i efektivnější
Největší zlevnění vloni zažili majitelé peletových kotlů na Moravě: cena pelet zde meziročně poklesla až o 15 %. Nejvíce ceny certifikovaných a sáčkovaných pelet. Pokles zaznamenaly i necertifikované pelety a dřevní brikety.
České certifikované pelety v sáčcích průměrně zlevnily o 10 %. Tyto údaje platí pro tři čtvrtiny českých pelet, které se pyšní certifikací ENplus. Ta zajišťuje vysokou kvalitu pelet, vyšší výhřevnost a menší obsah popele - tedy vyšší efektivitu při spalování.
Pelety bez certifikace jsou k sehnání sice levněji, ale výsledná částka za objem spálených pelet po skončené topné sezoně může být vyšší. Necertifikované pelety mají často nižší výhřevnost a větší podíl popela. Jejich ceny klesaly meziročně o 3 %.
„Ceny pelet se budou držet na příznivé úrovni také proto, že se očekává navýšení výroby jak u nás, tak u hlavních dodavatelů pelet pro západní Evropu - z USA a Kanady. Do budoucna se předpokládá, že bude pelet dokonce nadbytek," dodává k trendům na trhu Ing. Vladimír Stupavský z Klastru Česká peleta, který sdružuje české výrobce pelet, briket, kotlů a kamen na biomasu.
Srovnání s jinými zdroji tepla
Regulovaná část ceny elektřiny se pro letošní rok sníží asi o 1,2 %. Cena plynu naopak vzroste o 1,2 až 4,8 % (regulovaná část se zvýší o 7,4 %, ta tvoří 23 % celkové ceny plynu). Teplárny ohlásily pro rok 2015 zachování nebo růst ceny v rozmezí 3-5 %. Nejvíce zdraží dosud nejlevnější teplárny, které topí hnědým uhlím.
Do rozhodování o přechodu na vytápění peletami vstupují vedle ekonomického hlediska obvykle kritéria komfortu a ekologie. Pelety jsou nejčistší způsob, jak vytápět objekty tuhými palivy. Hodnoty emisí jsou mezi ostatními tuhými palivy na nejnižší úrovni a řada modelů peletových kotlů se proto umísťuje v nejvyšších emisních třídách. Podle zákona o ochraně ovzduší bude možné již brzy používat jen kotle ve 3. a vyšší emisní třídě. Peletové kotle obvykle splňují dokonce 5. emisní třídu a patří tak ke špičkám ve vytápění.
Komfort odlišuje pelety od tradičního vytápění dřevem: standardizované slisované válečky čistého dřeva umožňují plnou automatizaci, která poskytuje komfort srovnatelný s plynovým vytápěním. Automatický kotel nebo kamna lze zapnout přes SMS, kotel se sám zapaluje, teplota se ovládá termostatem z obývací části domu a pelety si kotel přikládá ze zásobníku sám.