Nové brněnské centrum pro výzkum dřeva, které chce oprášit slávu českých dřevařských výrobků, začalo fungovat v Brně-Útěchově pod hlavičkou Mendelovy univerzity.
Česká republika patří mezi největší evropské producenty surového dříví. V jeho využití se ale pohybuje až na chvostu pomyslného žebříčku. Znamená to, že dřevo se vyveze do zahraničí, aby se následně vrátilo zpět jako konkrétní výrobek. Učinit krok ke změně tohoto stavu by mohlo nové špičkové univerzitní centrum výzkumu dřeva, které za více než 50 miliónů vzniklo v Útěchově.
„Je to začarovaný kruh. Spotřeba dřeva je nízká, i proto, že dřevo u nás ztratilo reputaci spolehlivého materiálu a často se nahrazuje sklem, betonem či dalšími materiály z neobnovitelných zdrojů," připomíná profesor Petr Horáček z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.
„Zároveň klesá počet společností, které by uměly dřevo kvalitně zpracovávat - ničí je levnější zahraniční konkurence. Chybí legislativní podpora i osvěta, lidé si často myslí, že je dřevem potřeba jen šetřit. My jej ale chceme ukázat jako obnovitelnou, ekologicky příznivou a mnohostranně využitelnou surovinu," vysvětlil Petr Horáček.
Vše se točí kolem domácího dřeva
Centrum, které aspiruje na základnu pro výzkum v oboru lesnictví a dřevařství pro celou střední Evropu, nabídne desítku laboratoří, komoru pro umělé stárnutí dřeva či speciální mikrovlnnou linku. Vědci i studenti se v něm budou zabývat zkouškami materiálů vyrobených ze dřeva, budou vyvíjet nové materiály a výrobky nebo zlepšovat procesy jeho zpracování.
Všechny činnosti mají jedno společné, a sice efektivní využívání domácího dřeva. Centrum nesoucí jméno slavného lesníka Josefa Ressela chce spolupracovat i s firmami, aby se nápady co nejrychleji dostaly do praxe.
„Vývoj nových výrobků a technologických postupů je cestou, jak zvýšit konkurenceschopnost českých produktů na světových trzích. České dřevo se totiž rozhodně nevyužívá v míře, v jaké by mohlo," dodal Horáček s tím, že v centru bude pracovat několik desítek vědců a studentů včetně nejlepších zahraničních specialistů.
Výstavba a vybavení centra stála 51 miliónů korun. Univerzita získala dotaci 43,5 miliónu korun z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, 7,7 miliónu korun šlo ze státního rozpočtu.