Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Prudký nárůst naopak zaznamenává dřevo. Spaluje ho na 300 tisíc domácností. V těchto dnech už se ale na mnoha místech v zemi shání docela těžko. Někteří výrobci už totiž mají skoro vyprodáno a čekací lhůty na další zásoby se prodlužují. Například v okolí Plzně teď musejí být zákazníci trpěliví 2 až 6 týdnů. Přibývá taky lidí, kteří si dřevo sami vytěží i naštípou.
David HAVLENA, redaktor
Plzeňská zpracovna palivového dřeva. Pily a štípačky se tady od rána nezastaví. O palivové dřevo je teď extrémní zájem. Čekat se na něj musí ale až měsíc. Například tyhle klece v plzeňských městských lesích jsou jedny z posledních.
Pravoslav HORÁČEK, lesník
Je rozprodáno. Sice máme připraveno dříví ještě v lese, který budem štípat, ale vyrobený sortimenty jsou jenom to, co tady vidíte.
David HAVLENA, redaktor
Zájem je hlavně o štípané dřevo z listnáčů. Třítunový valník domů si v předstihu objednala Miluše Lisá ze Zruče. Žije sama, sypané dřevo je pro ni nejvýhodnější.
Miluše LISÁ
No, já to akorát poskládám a s pomocí dětí a hotovo.
David HAVLENA, redaktor
Naštípaná polena jsou ale zároveň nejdražší. Prostorový metr stojí minimálně kolem sedmi stovek. Levnější je nákup kulatin. Kdo chce ušetřit, dřevo si zpracuje v lese sám.
Miroslav REMOVČÍK, samovýrobce palivového dřeva
Pár deci benzinu, odvést na kárce nebo za vozíkem za autem a je to.
David HAVLENA, redaktor
Miroslava Removčíka tak vyjde kubík dřeva sotva na dvě stovky. Podmínkou pro těžbu je povolení. Těch lesníci ale vydávají omezený počet.
Antonín CHYŠKA, hajný
Stává se to, že lidi musíme odmítat, protože ty samovýrobci ty zájemci spíš přibejvají.
David HAVLENA, redaktor
Jejich počet se místy zvýšil až pětinásobně. Právě samovýrobci dřeva ušetří na topení nejvíc. Za vytápění plynem by ročně zaplatili v průměru 30 tisíc korun. Vlastní těžbou dřeva můžou ale náklady snížit až pětkrát. David Havlena, Česká televize, Plzeň.