Žije na Kajmanských ostrovech, zbohatl na palmovém oleji a vede úspěšnou společnost, která se zaměřuje na kakao. Český podnikatel Dennis Melka se však během jejího rozmachu dostal pod silnou palbu kritiky. Podílí se prý na ničení deštného pralesa v Peru. Podle ekologů firma nelegálně vykácela tisíce hektarů pralesa, aby získala prostor na plantáže. Melka se nařčení brání.
Bývalý investiční bankéř Melka se stal úspěšným zahraničním podnikatelem - spoluzaložil firmu United Cacao, která má v oblasti produkce kakaa smělé cíle. Chce se stát jeho největším celosvětovým producentem.
Jenže počíná si prý nekale, uvedla v obsáhlé zprávě organizace EIA (Enviromental Investigation Agency) - bez povolení kácí tisíce hektarů deštného pralesa v Peru a na nově získané půdě vznikají rozlehlé plantáže.
Ekologická organizace EIA ve své zprávě tvrdí, že dochází k ilegálnímu odlesňování. Pochybnosti také projevila nad státními pozemky, které přechází do soukromých rukou. Peruánská vláda podle organizace umožňuje podnikům, aby les ničily v rozporu s vnitrostátními předpisy.
"Vlády, sponzoři, technokraté, aktivisté, místní komunity i diplomaté se shodují: Peruánské lesy musí být chráněny," varuje EIA, podle které však navzdory národním a mezinárodním závazkům čelí lesy v peruánské Amazonii agresivní politice mezinárodních obchodních skupin. Jako důkaz předkládá i satelitní snímky vykácených oblastí.
"Když se naši pěstitelé dostali na dané pozemky, byly už vykácené a zbavené všech tropických dřevin. Jednoduše nešlo o deštný prales," bránil se však Melka v rozhovoru pro DirectorsTalk.
Také podle mluvčího United Cacao Eda Portmana k pochybení nedochází, společnost prý hospodaří pouze na pozemcích vykácených již v minulosti, uvedl iDNES.cz. Navíc vyzdvihl přínos firmy pro oblasti, kde působí. „Dali jsme práci 500 lidí v regionech postižených extrémní chudobou a pašováním drog," dodal Portman.
Případu peruánských lesů si však všímají i jinde po Evropě. Také britský The Guardian se zabývá zprávou EIA, podle které společnost vykácela na sedm tisíc hektarů pralesa. Guardian upozorňuje, že žádná z firem, která se do kácení pustila, neměla podle peruánského ministra zemědělství Juana Manuela Benitese povolení.