Na třetí valné hromadě Lesnicko-dřevařské komory ČR, která se konala letos 14. ledna v Praze, byli přijati další členové - společnost Dřevo - Produkt SV, spol. s r. o., a tři střední lesnické školy, které mají podle upravených a nově schválených stanov Lesnicko-dřevařské komory ČR statut vzdělávacích institucí. Jedná se o Střední lesnickou školu v Hranicích, Vyšší odbornou školu lesnickou a Střední lesnickou školu B. Schwarzenberga v Písku a Českou lesnickou akademii v Trutnově.
„Chceme, aby naše stanoviska a výstupy z komory řešily lesnickodřevařský komplex jako celek," říká Ing. Libor Vaněček, předseda předsednictva Lesnickodřevařské komory ČR (LDK ČR). „Proto vítáme zájem o vstup středních lesnických škol a nyní se společně chceme aktivně zapojit do přípravy Center odborného vzdělávání pro lesnické obory a dřevařskou prvovýrobu. Obecným cílem komory je, aby spektrum zastoupených subjektů co nejvíce pokrývalo sdružení, asociace či svazy vyskytující se v tuzemském lesnicko-dřevařském sektoru. Pro nás je nyní prioritou ještě více rozšířit členskou základnu a zároveň zahájit dialog se státní správou o tom, že je třeba skutečně definovat lesnickou a dřevařskou politiku a vnímat toto odvětví trošku jinak než doposud," dodává Ing. Vaněček. „Ambicí Lesnickodřevařské komory ČR je řešit témata a zájmy, v nichž budou lesníci, dřevaři i vlastníci za jedno," podotkl.
K aktuálním tématům, která LDK iniciovala, patří vytvoření komplexního lesnicko-dřevařského ekonomického informačního systému, který zahrnuje přehodnocení stávajícího šetření statistických údajů odvětví jako celku.
Lesnicko-dřevařská komora je také začleněna do struktur Agrární komory ČR a její zástupci jsou aktivně zapojeni do odborných komisí a přípravy legislativních návrhů zasahujících do lesnickodřevařského sektoru (například v oblastech oborového školství, rozvoje venkova, dotační politiky, myslivosti). Důvod zapojení do činnosti Agrární komory ČR je zřejmý a logický. Mnoho problémů v lesnictví a dřevařství přímo souvisí s venkovem. Je zřejmé, že spojka mezi zemědělstvím a lesnictvím, potažmo dřevařstvím, se odehrává na venkově. Lesnicko-dřevařská komora ČR se chce aktivně podílet na řešení problémů a klást důraz na podporu života na venkově.
Komora je připravena být plnohodnotným partnerem a zapojit se do jednání a diskusí nejen o aktuálních problémech, ale i koncepčních otázkách lesnickodřevařského sektoru vůči orgánům státní správy a samosprávy, bankovním institucím i médiím a široké veřejnosti. Lesnickodřevařská komora ČR (LDK) byla založena koncem roku 2013 jako zájmové sdružení právnických osob. Jejím stěžejním posláním je prosazovat a hájit klíčové zájmy tohoto odvětví bez ohledu na formu vlastnictví a současně dlouhodobě usilovat o zajištění ekonomické stability a zvýšení prestiže oboru, ve kterém bude základním principem jeho fungování a rozvoj.
Společnosti a společenstva soustředěné v LDK ČR sdružují Asociaci lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP), Společenstvo státních podniků spravujících lesy ve vlastnictví státu (Lesy ČR, s. p., a Vojenské lesy a statky ČR, s. p.), společnosti DYAS. EU, a. s., Wotan, a. s., Uniles, a. s., Lesnická práce, s. r. o, Dřevo - Produkt SV, spol. s r. o., a lesnické školy -Střední lesnická škola v Hranicích, VOŠ lesnická a Střední lesnická škola B. Schwarzenberga v Písku a Česká lesnická akademie v Trutnově.
Celkem hospodaří na více než 50 % lesních pozemků a zpracovávají přes 54 % dříví vytěženého v ČR.