Michal Trávníček
BESKYDY Chráněná krajinná oblast Beskydy, největší v České republice, vznikla v březnu 1973. Jejím posláním je především ochrana všech hodnot krajiny, jejího vzhledu a jejích typických znaků i přírodních zdrojů a vytváření vyváženého životního prostředí. Oblast o rozloze 1 160 kilometrů čtverečných zaujímá oblast Moravskoslezských Beskyd, Vsetínských vrchů a Javorníků. Na jejím území bylo vyhlášeno 57 maloplošných zvláště chráněných územních celků – sedm národních přírodních rezervací, 26 přírodních rezervací a 24 přírodních památek.
Jedním z pěti lidí, kteří stáli u zrodu CHKO Beskydy, byl i Jan Petřvalský. „Byli jsme samouci, byl to pro nás průzkum bojem,” vzpomíná na dobu před čtyřiceti lety.
- Jak vlastně vznikla chráněná krajinná oblast Beskydy?
Vznikla jednoduše – vládním výnosem. Původně se věci související s ochranou přírody a životního prostředí řešily na úrovni krajských národních výborů.
- Zřídily se tehdy všechny oblasti najednou?
Ne, šlo to po jedné, krok za krokem. Nejprve byly zřízeny turisticky atraktivní oblasti, třeba třeboňské rybníky. Pak se postupně doplňovaly další, aby se tak zajistily pokud možno všechny ekosystémy, které u nás jsou.
- Beskydy byly ale tehdy už docela navštěvované...
Řekl bych, že tehdy to nebyla ještě turistická atrakce. Krajina byla jedinečná a protkaná lidovou architekturou, která byla předmětem ochrany. Nejsou tady takové turisticky atraktivní místa, jako třeba Český ráj nebo skalní města. Beskydy byly první chráněnou oblastí, jejíž součástí byla, kromě lesů, i zemědělská krajina. Naštěstí scelování a rekultivace, které ji ohrožovaly, nebyly v beskydských kopcích tak jednoduché. Ochrana zemědělské krajiny nikde předtím nebyla. Bílé Karpaty byly vyhlášené až po nás.
- Jak se určovaly hranice chráněné oblasti?
To měli na starosti lidé na krajském národním výboru. Nebylo to podle katastrálních území. Hranice byly tvořeny přírodními dělícími body – třeba hřebeny kopců, silnicemi, potoky. Proto se stává, že část vesnice je v CHKO a část ne.