17.1.2013
z domova
Zelení politici Martin Bursík a Eva Tylová odsuzují rozhodnutí vlády, kterým snižuje rozpočet ministerstva životního prostředí.
Místopředseda Strany zelených a bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík spolu s členkou Předsednictva SZ a bývalou ředitelkou České inspekce životního prostředí Evou Tylovou odsuzují rozhodnutí vlády, kterým podle jejich názoru likviduje systém ochrany životního prostředí v ČR a šetří na zdraví lidí.
„V momentě, kdy probíhal tiskový briefing vlády, běžel na banneru text „Smogová situace v celém Moravskoslezském kraji“. Přesto vláda na briefingu oznámila schválení materiálu, předkládaného vicepremiérkou Karolínou Peake Návrh úsporných opatření v oblasti zjednodušení agend a zrušení duplicit ve státní správě pro rok 2014. Ten povede k dalšímu razantnímu snížení rozpočtu resortu životního prostředí. Přitom rozpočet MŽP byl mezi roky 2010 až 2013 krácen o celou jednu třetinu a podle dostupných informací má být v roce 2014 dále snížen až na polovinu rozpočtu roku 2009. Škrty se již dotýkají základních funkcí ochrany životního prostředí a ochrany lidského zdraví,” uvedli politici ve společném prohlášení.
„Vláda likviduje systém ochrany životního prostředí v ČR. Škrtá peníze na sběr dat o stavu životního prostředí, škrtá peníze na kontrolu znečišťovatelů, škrtá peníze na provoz národních parků a další. Vše se děje v takové tajnosti, že ani ministerstvem zřízené organizace, kterých se škrty týkají, o tom neví. Vyzýváme předsedy koaličních stran, aby zastavili likvidaci ochrany životního prostředí v ČR, jinak zemi vrací před rok 1989,” řekl Bursík.
Takzvaná úsporná opatření se podle Bursíka a Tylové nevyhnula ani kontrolní činnost. V případě České inspekce životního prostředí se celkově, oproti roku 2009, jedná o redukci ve výši třiceti procent nákladů. „To se samozřejmě výrazně projeví snížením četnosti i kvality kontrol, což povede ke zvýšení protiprávního chování provozovatelů průmyslových zařízení, tedy k většímu znečišťování ovzduší, vody, většímu množství nelegálně odložených odpadů, poškozování lesa i přírody,” uvedla Tylová.
„Navržené zrušení účasti ČIŽP v povolovacích řízeních znamená, že ze systému prevence bude vyloučen úřad, jehož inspektoři mají jedinečné znalosti z kontrol. Zjevně je záměrem nechat pachatele v klidu. MŽP navíc samo navrhlo škrtnout některé standardní povinnosti pro podnikatele, například měření produkované emise znečišťujících látek do ovzduší - to vše za situace, kdy je nadlimitním koncentracím některých látek vystaveno více než 50 % obyvatel. Vyzýváme předsedy koaličních stran, aby zastavili likvidaci ochrany životního prostředí v ČR,” uzavírají zelení politici.