Příbramsko – Nedávnou konferenci s názvem Budoucnost Brd v Chráněné krajinné oblasti podpořil svojí účastí a vystoupením také sedlčanský starosta Jiří Burian, a to především z pozice senátora. Hostitelem této důležité dvoudenní akce bylo závěrem března město Příbram.
„Na konferenci jsem vyjádřil spokojenost s tím, že zrušení Vojenského újezdu Brdy a zmenšení ostatních vojenských újezdů nezůstalo jen u schválení zákona, ale že na něj navazují aktivity, opatření a společná snaha celé toto území řádně ochránit.
Připomněl jsem, že návrh prošel v případě Senátu ústavněprávním výborem pro bezpečnost a obranu, výborem pro územní rozvoj a výborem pro životní prostředí, a to bez připomínek a protinávrhů." Na konferencí budou prý v průběhu roku navazovat další setkání – zejména s odborníky. „Zástupci Ministerstva životního prostředí ČR potvrdili, že nařízení vlády k vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Brdy je připraveno a je nyní ve fázi mezirezortního projednávání. V druhé polovině roku by mělo být s účinností od 1. ledna 2016 toto chráněné území vyhlášeno. To je velice pozitivní sdělení," konstatoval senátor Burian.
Připomněl osobní jednání, která vedl před konferencí na ministerstvu životního prostředí a následně na ministerstvech pro místní rozvoj a ministerstvu národní obrany. „Na rovině těchto rezortů budu vše sledovat dál tak, aby závěry, které vyplynuly z jednáních, byly zejména v lokalitě našich obcí dodrženy, " přislíbil Burian. „V jednáních je nutné pokračovat a především za přítomnosti obcí, aby ochrana Brd v reálu skutečně fungovala," poznamenal. Uvedl, že i při svých příspěvcích v senátu trvá ve vazbě na Brdy na jasné a přesné ochraně tohoto území.
Účastníci zmíněné konference byli v rámci takzvaného workshopu rozděleni do pěti pracovních skupin. Každá se zabývala některou oblastí a s výstupy seznámili pak ostatní. Vyplynula z toho představa, jak by měly Brdy v budoucnu vypadat.
„Hlásím se k tomu, aby byla část Brd zpřístupněna veřejnosti pro turismus a cestovní ruch za předpokladu, že bude zajištěna ochrana přírody, ochrana krajiny, její hodnoty, ochrana zdrojů pitné vody. Nesmí dojít ale k parcelizaci tohoto území pro podivné investiční aktivity. A výstupy z pracovních skupin i v tomto duchu zazněly," sdělil senátor. Poznamenal, že v kuloárech se hovoří o čtyřech místech, kde by měla mít správa CHKO Brdy svůj speciální úřad, který bude mít v kompetenci například vyřizování různých žádostí, povolenek.
„Vím, že zájem mají Příbram, Jince, Rožmitál a na plzeňské straně Brd také Strašice. Rozhodovat ale bude především ministerstvo životního prostředí. Umím pochopit, že o tento úřad bojuje Příbram, která je největším městem oblasti amázcela jistě větší možnosti jej ve svém správním území mít.
Na druhou stranu bych neměl nic proti tomu, kdyby přednost dostaly Jince, kde je dosud úřad vojenského újezdu. Ten vyhlášením CHKO Brdy zanikne a zůstanou pouze Vojenské statky a lesy ČR coby hospodář," uzavřel senátor a starosta Sedlčan Jiří Burian.
„Vím, že zájem mají Příbram, Jince, Rožmitál a na plzeňské straně Brd také Strašice. Rozhodovat ale bude především ministerstvo životního prostředí. Umím pochopit, že o tento úřad bojuje Příbram, která je největším městem oblasti a má zcela jistě větší možnosti jej ve svém správním území mít." Jiří Burian, starosta Sedlčan, senátor
„Zástupci Ministerstva životního prostředí ČR potvrdili, že nařízení vlády k vyhlášení CHKO Brdy je připraveno a je nyní ve fázi mezirezortního projednávání. V druhé polovině roku by mělo být s účinností od 1. ledna 2016 toto chráněné území vyhlášeno." Jiří Burian