Budoucnost bývalého vojenského prostoru Ralsko na Českolipsku bude řešit nová pracovní skupina. ČTK o tom dnes informoval Jan Mikulička, mluvčí Libereckého kraje, který od roku 2007 velkou část pozemků v prostoru vlastní. Ve skupině má své zástupce mimo kraje také ministerstvo zemědělství a obce, zastoupeny jsou i Lesy ČR, které převezmou pozemky v oblasti od Vojenských lesů a statků. Výměna pozemků, kterou v pondělí schválila vláda, by měla pomoci v boji s přemnoženým kůrovcem.
„Vznik pracovní skupiny považuji za velmi užitečný. Liberecký kraj se dlouhodobě snaží zlepšit stav infrastruktury v tomto rozsáhlém území. V posledních letech jde o významné investice v řádu stovek milionů například do rekonstrukcí dopravních staveb nebo demolice zchátralých objektů, které zde zůstaly po sovětské armádě. Proto jsme rádi, že budeme moci o další koordinaci postupu ve věcech využití majetku a infrastruktury v souvislosti s jejich převodem v této oblasti diskutovat,“ uvedl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
Prostor Ralsko o rozloze 250 kilometrů čtverečních využívala do počátku 90. let sovětská armáda. K vojenským účelům ale sloužil už v první polovině minulého století. Postupně se tam v letech 1938 až 1991 vystřídaly německá, československá a sovětská armáda. Oblast patří v zemi k nejzatíženějším lokalitám po pobytu sovětských vojsk, sanace území stála přes půl miliardy korun. Liberecký kraj převzal v roce 2007 od státu část prostoru zhruba se 170 objekty, velkou část z nich už zboural. Za demolice už zaplatil zhruba 43 milionů korun.
Území má navzdory působení armády velký turistický potenciál - nedotčenou přírodu s řadou přírodních památek. Oblast má i bohatou historii - centrální část Kuřívody založil Přemysl Otakar II. jako královské město na území bezdězského panství. Osídlení tam však bylo už v mladší době kamenné. V prostoru vznikl Geopark Ralsko, kterému se daří do krajiny lákat turisty. Liberecký kraj už v minulosti zřídil vlastní Komisi revitalizace Ralska.
„Spolupracujeme na záměrech využití území také s obecně prospěšnou společností Geopark Ralsko a spolkem Naše Ralsko,“ doplnil krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti). O některé pozemky v prostoru mají podle něj zájem skauti. Vytipovány byly dvě oblasti, a sice Nové Dvory a Svébořice. "Po majetkoprávních operacích a změně územního plánu by v této části Ralska v budoucnu měla vyrůst táborová místa s nejnutnější infrastrukturou a pak stabilnější trvalé zázemí, které by sloužilo pro celoroční vzdělávací a sportovní aktivity," dodal mluvčí kraje.