Lidé ztratili vztah k soukromému majetku. Nerespektujeme, že les někomu patří.
Místo v moři se letos Češi „koupou" v lese. Fenomén, kdy je nejen zdrojem, dřeva, borůvek a hub, ale i místem k fyzické a duševní regeneraci, dorazí i do Česka, myslí si Róbert Marušák, děkan Fakulty lesnické a dřevařské ČZU.
Lesníkům přibývá povinností a rostou náklady na údržbu, proto by podle něj měli mít nárok na motivační platbu od státu. V některých zemích se běžně platí i za sběr hub. „V České republice by přišla revoluce, ale třeba v Itálii a Rakousku se za sběr platí," říká děkan.
* Pomůže letošní deštivé jaro zpomalit kalamitu v lesích?
Určitě to pomohlo zpomalit množení kůrovce, ale nezastaví ho to. Jestliže loni vznikly tři generace brouka, letos se mohou vylíhnout třeba jen dvě.
* Kolik smrků je ohroženo?
Zásoba smrku je zhruba 400 milionů kubických metrů. Jde stále o dominantní druh, který ve skladbě českých lesů zaujímá kolem padesáti procent. Pokud bude pokračovat současné počasí, je prakticky v celé České republice v ohrožení. Přirozeně by v budoucnu mělo zůstat něco málo přes deset procent smrku, ale dostat se na tuto úroveň není možné. V ČR máme 2,7 milionu hektarů lesů. Kdybychom ročně těžili jedno procento, tedy 27 tisíc, což je víc, než bylo obvyklé v minulosti, trvala by náhrada smrku desítky let. Reálné je snížit jeho podíl na přibližně 30 procent.
Celý rozhovor najdete v deníku Mladá fronta DNES.