logo Silvarium tisk

Rčení „brouk v hlavě" znamená, že nás něco nutí stále na to myslet, nejde nám to z hlavy, znepokojuje nás to. A takovým doslovným broukem je i lýkožrout smrkový, řečený kůrovec . V posledních zhruba dvaceti letech české lesy čelí bezpříkladné gradaci tohoto brouka, zejména proto, že druhové složení lesních porostů zdaleka neodpovídá složení přirozenému.

V osmnáctém století došlo na území dnešní ČR k velmi razantní změně druhového složení lesů , a to především ve prospěch smrku. Do té doby se u nás smrkové porosty vyskytovaly jen ve vysokých horách (Šumava , Krkonoše, částečně pak i Jizerské hory a Jeseníky). A tam, kde byl vysázen smrk, tam se objevil i kůrovec. Lesníci v průběhu staletí dokázali proti němu najít účinnou obranu. Ta spočívá především v tom, že napadené stromy (ještě předtím, než se z nich vylíhne další generace kůrovce ), vykácejí a odvezou pryč z lesa . Tak se dařilo lýkožrouty držet tak říkajíc na uzdě.

Celý článek najdete v deníku Právo

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě