Pavel Švec
Příroda v Česku se stále mění. Někteří živočichové se nečekaně množí a jiní zase rychle mizí. Stát proto chystá obměnu seznamu zákonem chráněných druhů, jenž už je přes dvacet let starý.
PRAHA Už dvaadvacet let se výrazně nezměnil zákon, který obsahuje seznam rostlin, živočichů a hub, za jejichž ohrožení či přímo likvidaci hrozí pokuta. Jsou totiž přísně chráněni. V současnosti inventář čítá téměř 850 druhů. Podle expertů však již příliš neodpovídá realitě české přírody. Proto Ministerstvo životního prostředí chystá jeho obměnu. Finální návrh by mělo mít v ruce v řádu měsíců.
Pokud projde, desítky druhů na seznam přibudou a další, jako třeba kapr obecný sazan, naopak zmizí. Pro představu: pod zákonnou ochranu se nově uchýlí například jeden druh orla, šakala, lososa či trpasličí břízy a borovice.
„S velkými změnami, které proběhly v minulém století v české krajině – kolektivizace, meliorace, těžba nerostných surovin, znečišťování – jejichž efekt trvá dodnes, mizí z naší přírody řada vzácných, ale i dříve běžných druhů,” říká Veronika Vilímková, ředitelka odboru druhové ochrany na Ministerstvu životního prostředí.
Mezi nejnápadnější a zároveň nejvíce ohrožené patří denní motýli, u nichž z původního počtu sto šedesáti druhů dokumentovaných v Česku již sedmnáct vyhynulo a víc než sedmdesáti vyhynutí hrozí. Obdobně alarmující čísla ukazují Červené seznamy, tedy vědecká zhodnocení stavu jednotlivých druhů v naší republice, také pro skupinu obojživelníků, plazů nebo ptáků.
Motýli vyhynuli, šakal se objevil
Čerstvými aspiranty na zvláštní ochranu jsou zejména bezobratlí živočichové, některé vzácné lišejníky a naroste i počet mechorostů a hub (za všechny zmiňme hřib rudonachový). „Bezobratlých žije u nás čtyřicet tisíc druhů, ale v nynějším seznamu je jich pouze pár. Naopak navrhujeme vypustit některé druhy ryb, které obhospodařují rybářská sdružení,” říká zooložka Lenka Tomášková. Proto je podle ní ochrana například již zmíněného sazana zbytečná.
„Návrh neodráží jen hloubku vědeckého poznání jednotlivých skupin organismů za posledních dvacet let, ale třeba i to, že některé druhy prokazatelně vymřely, nebo se k nám naopak stěhují. Třeba orel královský tu dříve nehnízdil,” vysvětluje Karolína Šulová z Agentury ochrany přírody a krajiny, jež nový soupis společně s dalšími experty připravuje.
Ze savců je na tom obdobně jako orel královský šakal obecný, který se postupně začíná v Česku objevovat. Pravděpodobně se dočká i skokan hnědý – jediný obojživelník u nás, který ještě není zákonem chráněný, ale už se kvůli vysušování krajiny a regulaci vodních toků mezi ohrožené druhy dostal.
Bojujeme o nejdelšího hada
Kromě této zákonné ochrany je pro několik nejohroženějších druhů rostlin a živočichů připraven záchranný program, jenž má za cíl obnovit a dlouhodobě stabilizovat jejich populaci. Kupříkladu tím, že se chovají a pěstují mimo přirozené lokality, aby se posléze tyto druhy do volné přírody navrátily.
„Dosud máme v Česku takto privilegovaných druhů osm. Třeba perlorodku říční, sysla obecného, užovku stromovou, motýla hnědáska osikového nebo bíle kvetoucí hvozdík písečný český,” vyjmenovává Vilímková.
Konkrétním příkladem záchranných programů je například obnova písčiny u obce Kleneč na Litoměřicku. Tam bagry odkryly spodní vrstvy písku, na nichž je existenčně závislý právě zmíněný hvozdík.
Příkladem z živočišné říše může být péče o užovku stromovou – nejdelšího nejedovatého hada u nás. Pro ni ochránci budují speciální líhniště, tedy jakési umělé ohrádky s rostlinným materiálem, v nichž nachází potřebné podmínky pro vývoj vajec.
Podobná péče se v blízké budoucnosti plánuje i pro ropuchu krátkonohou, která se rozmnožuje ve stále menším počtu tůní, a dalších jedenáct druhů z živočišné i rostlinné říše.
Co se děje se strnadem?
Zvláštní pozornost ochránci přírody zaměří i na velké šelmy, jako je rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk. „Mimoto se chystá podpora výzkumu málo známých druhů, abychom znali příčiny jejich ohrožení a věděli, jak jim bránit. Příkladem jsou strnad zahradní, sýček obecný nebo plši,” říká Vilímková.
Nové podklady podle ní pomohou vyřešit klíčové otázky jejich ochrany, nezbytné pro setrvání těchto živočichů v české přírodě.
FAKTA Seznam ohrožených Zákon o ochraně přírody a krajiny obsahuje seznam cca 850 zvláště chráněných druhů rostlin, živočichů a hub, jejichž ochrana vč. ochrany jejich stanovišť může být vymáhána a v případě porušení zákona také pokutována statisícovými částkami. Seznam byl od roku 1992 jen málo upravován (vypadl přemnožený kormorán a po vstupu Česka do EU přibyly ohrožené evropské druhy). Na zařazení nově aspirují desítky druhů. Třeba bříza ojcovská, skokan hnědý, záraza devětsilová, borovice blatka. Zmizí kapr obecný sazan či tažný pták brkoslav severní.