logo Silvarium tisk

ZBYNĚK PETRÁČEK        

Je to dárek k 25. výročí svobody: poslanci schválili zrušení vojenského prostoru v Brdech. Proč jeden byrokratický krok, zrušení jednoho VVP (či „újezdu”, jak zní stále přežívající rusismus), působí tak symbolicky? Proč první rušení vojenského prostoru od roku 1991 vyvolalo takový veřejný rozruch i odpor ve značné části ČSSD? Důvodů je více.

Za prvé. Na stát velikosti, významu a vojenské síly Česka je u nás „újezdů” příliš a příliš velkých. Bylo to jasné už po listopadu 1989, ale tehdy se rušily jen symbolicky. Buď ty, ze kterých sovětská armáda udělala okupační skvrny (Milovice, Ralsko), či ten, který přešel z reglementace vojenské do reglementace nového Národního parku Šumava (Prášily). Ostatních pět přežívá dodnes. Je jich tu tolik hlavně proto, že to umožnilo sociální inženýrství po roce 1945. Ve vysídlených Sudetech armáda prostory „prostě zabrala”, jak by se řeklo dnes. Ten brdský je unikátní jednak tím, že je nepohraniční, autochtonní (vyhlášen už roku 1926), ale i tím, že ho tvoří jeden souvislý krajinný celek, jediné středočeské hory. Zůstanou středočeským celkem i nadále? Tohle zajímá ČSSD a starosty.

Za druhé. Za posledních 25 let se armáda modernizovala, zeštíhlila a přeorientovala svůj charakter. Její početní stavy se smrskly na desetinu, tanky vymizely, nad vrtulníky se smráká. Jen armádní areály zůstaly stejně veliké. Je normální a udržitelné, aby v Evropě byl jen jeden vojenský prostor (britský Salisbury Plain) rozlehlejší než ty největší české? Asi ne.

Za třetí. Často se ozývá argument, že Brdy jsou dodnes tak zachovalé díky vojákům. (Na tom něco je, výbuchy granátů při cvičení prospívají půdě i vřesovištím.) A že mají-li takovou krajinou zůstat, musí pod vojenskou správou i setrvat. Ale pokud to tvrdí šéf sněmovny Jan Hamáček, de facto tím říká, že tento stát není ani 25 let po revoluci schopen chránit krajinu jinak než po vojensku. To snad ne.

Úhrnem. Je znakem dospělé společnosti, že Brdy se po devadesáti letech správy vojáků vrátí občanům, přesněji státní správě, kterou bude vykonávat CHKO. Pak totiž poprvé v české historii celková plocha národních parků (dnes 1209 km2) překročí celkovou plochu vojenských prostorů (dnes 1297 km2). Ministr Stropnický, ať už si o něm myslíte cokoliv, má ve věci Brd pravdu. Za touto pravdou stojí i armáda a stály za ní i minulé vlády. Proto se Brdy vrátí občanům.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě