Senátor Petr Bratský je z Pošumaví, narodil se v Klatovech a když hovoří o Šumavě, tak nemusí předstírat, jak mu na ní záleží. Šumavu zná několik desetiletí, kdy sem jezdí se svým skautským oddílem pravidelně na letní tábory. I on je pro zákon o Šumavě.
"Já jsem se v Pošumaví narodil, v Pošumaví žiji, do Pošumaví vozím své skauty, ne do chráněného území, tam tábory dělat samozřejmě nemůžeme, ale máme to kousek před nimi. Snažíme se děti vychovávat tak, aby přírodu ctily, milovaly a uměly s ní a v ní žít," řekl nedávno senátor Petr Bratský v diskusi v Senátu, kdy se projednával návrh zákona o Šumavském národním parku.
"Když se pohybujeme na akademické půdě názorově, tak bychom měli připustit ale i názory druhé části akademického světa, které také existují. Je jich poměrně dost. Nejsou tak agresivní, jsou z mého hlediska možná slušnější, určitě neužívají slova "diletantismus", souhlasím s tím, že to slovo by nemělo v našich diskusích tady zaznívat, protože to automaticky staví do role tu opačnou stranu názorovou, že je diletant anebo je to nějaký hlupák, který vůbec nezná souvislosti. Není to správné, protože i v akademickém světě vždy existují určité pochybnosti k nějakému názoru a teprve se tříbí nějakým vědeckým životem, a mnoho teorií a tezí se nepotvrdilo, jiné naopak vedly ke skvělým vynálezům. Já bych byl tady poměrně opatrný a myslím si, že třeba zrovna v lesnických fakultách, ať už při České zemědělské univerzitě pražské nebo v Brně, existuje spousta docentů, profesorů, odborníků, kteří stojí na opačné straně spektra. A oni hovoří například o tom, co je pravda, nepochybná pravda, nesporná, prostě prokazatelná, že Šumava v současných rozměrech národního parku je jenom v malém kousku původní prales a všude jinde to byl hospodářský les, který byl založen před necelými 200 lety. Z toho třeba velká část byla ponechána svému osudu, například už jsem tady zmiňoval na půdě Senátu takzvaný Židovský les, kde po 150 let nebyly prováděny žádné hospodářské zásahy, nic, a za 150 let tam nevyrostl žádný les. Prostě houby, plísně, drobní škůdci, brouci atd. napadali ty drobné výhonky semenáčků, které přicházely z okolí, a nikdy tam nic nevyrostlo. Nepotvrdila se hypotéza, že vyroste například prales," řekl ve svém diskusním příspěvku senátor Petr Bratský a skaut přezdívaný Čenich.
Jak pracuje stínová vědecká rada neexistujícího národního parku?
"Akademický svět je svět důležitý pro společnost, jeden z nejdůležitějších pro její pohyb, ale není jediný. Je také život lidí v regionu, a politik by měl umět rozhodnout. Ti lidé, kteří tam žijí, mají své obce, své starosty, svá zastupitelstva. Oni tam žijí po několik generací, po mnoho generací, mají tam svoje hřbitovy, kde jsou jejich rody třeba 300, 350 let zpátky," upozornil na problematiku Šumavy Petr Bratský.
"Můj názor je stále stejný i po odvolání ředitele Mánka z funkce ředitele parku. Šumava potřebuje svůj zákon a nemělo by být nasloucháno jen té části názorového spektra, která je hlučnější, agresivnější a netolerující jiné názory," řekl Petr Bratský pro Prvnízpravy.cz na prvomájovém shromáždění pod Petřínem.