Ministr životního prostředí Richard Brabec dostal od svého šéfa Andreje Babiše jeden základní úkol: za každou cenu uklidnit ekologisty a zelené teroristy, protože se ministr financí chce před národem profilovat především jako stavitel dálnic.
Aby dostaly dálnice „zelenou”, je třeba obětovat cokoliv. Nebo skoro cokoliv, uvádí ve svém komentáři ekonom Luboš Smrčka (SPO).
Ekoteroristé a zelení politici se ukazují jako neobyčejně šikovní jedinci a Martin Bursík je jejich šéfík a šíbr v pozadí. Vynucený odchod ředitele Národního parku Šumava Jiřího Mánka je třeba číst právě jako důkaz toho, že ať má nebo nemá Martin Bursík podporu voličů, vždycky stojí u kormidla. Alespoň trošku.
Nejprve byl Brabec minimálně z jedné strany obklopen lidmi blízkými právě Bursíkovi. Náměstkem se stal například Jan Kříž, kterého si prapůvodně přivedl na ministerstvo v roce 2007 Martin Bursík jako dohled nad správným směřováním peněz z evropských fondů. Velký vliv na úřadu má znovu Ladislav Miko - biolog, bývalý ministr životního prostředí a především spoluzakladatel Bursíkovy současné strany LES (což je pátá stranická příslušnost Martina Bursíka, pokud Občanské fórum a Občanské hnutí počítáme jako dvě formace). Zlí jazykové tvrdí, že většina vedení ministerstva (včetně ministra) nemá o ochraně životního prostředí ani potuchy a všichni, kdo problémy odborně znají, jsou tak nebo onak spjati s érou Martina Bursíka.
Každopádně ředitel NP Šumava byl první oběť, alespoň první viditelná oběť toho, jak se změnily poměry. Jiří Mánek byl odvolán (přesnější formulace by zněla „byl donucen se odvolat”) ve chvíli, kdy vyřešil efektivně kůrovcovou krizi, kdy se díky aktivnímu postupu Národního parku dařilo řešit palčivé problémy s nezaměstnaností v šumavských obcích a kdy běží projednávání senátního návrhu zákona o NP Šumava. A jak ředitel odcházel, ministerstvo naopak přišlo s novým Plánem péče o Národní park Šumava, který je především podstatně vstřícnější ke škodlivým broučkům nežli k lidem a který podle samotného ministra směřuje během historicky krátké doby k jednomu cíli, totiž postupně změnit celé území NP Šumava v bezzásahovou zónu.
Nebo takové rozšíření letiště Vodochody. Pět let probíhalo řízení EIA – posouzení vlivu na životní prostředí. Po pěti letech bylo stanovisko vydáno a konečně se mohlo začít mluvit o uskutečnění projektu. Vzápětí ministr Richard Brabec prohlásil, že jeho úřad „zahájil předběžné posouzení již vydaného stanoviska”, dodává Luboš Smrčka.
Petr Lamač: Zničí ekologové Šumavu?
Nevím, zda jste uvěřili tvrzení ministra Brabce, že vyhazov ředitele národního parku je pouhou personální záležitostí a jinak se vůbec nic nemění. Já mu dvakrát nevěřím: blažené chrochtání ekologických aktivistů totiž pro Šumavu nevěstí nic dobrého. Zelení hoši zkrátka vycítili novou šanci na uskutečnění svého odvěkého snu: obří bezzásahové zóny uprostřed Evropy.
Scénář může vypadat přibližně takto: nové vedení Národního parku Šumava půjde zcela na ruku „ekologům”. Během několika let dojde k dalšímu přemnožení kůrovce. Protože je to v podstatě lesu prospěšný tvoreček, tak proti němu nikdo nezasáhne (případně zasáhne ryze symbolicky). Kůrovec zaplaví tisíce hektarů lesa a to nejen smrkových monokultur, ale i vegetačně nesmírně cenných lokalit s původními dřevinami, např. v okolí močálů a rašelinišť. Až dosáhne zkáza určitého stupně, tak ekofašisté spustí křik do celého světa: vidíte, my jsme vám to říkali! A že je bude slyšet, tomu věřte. Už teď čerpají ročně mnoho milionů korun z ministerských grantů, které využívají částečně k vlastnímu obohacení (jelikož z toho velice dobře a pohodlně žijí), částečně k zelené propagandě. Dá se tedy říct, že si z našich daní platíme vlastní škůdce....
Hnutí DUHA: Ministr Brabec udělal tečku za vládou kmotrů na Šumavě
Výkonný výbor Rady Národního parku Šumava kritizuje odvolání ředitele Mánka
Odvolání ředitele Mgr. Jiřího Mánka z funkce ředitele Správy i způsob a načasování je přinejmenším pro Šumavu silně destabilizačním krokem. Mánek byl odvolán v okamžiku kdy přispěl k ekologické stabilizaci lesních ekosystémů, vytvořil za účasti MŽP a s regionem dohodl návrh Plánu péče o NPŠ na léta 2014 – 2028, dohodl s obcemi návrh nové zonace, která obsahuje stoprocentní navýšení první zóny, stabilizoval spolupráci s šumavskými obcemi, kraji a místními obyvateli, vytvořil a realizoval platformu široké spolupráce s regionální podnikatelskou sférou na základě jejich ztotožnění se s existencí a s posláním NPŠ, píše se v tiskové zprávě Rady Národního parku Šumava.
Odvoláním ředitele Mgr. Jiřího Mánka ministr Brabec podlehl názoru jednotlivců a vyhraněných názorových skupin, pohybujících se na okraji spektra aktérů dění na Šumavě. Tím se znovu potvrdilo, že s každou změnou vedení resortu se mění i názorový pohled na NPŠ a utvrdilo členy Výkonného výboru v názoru, že už z tohoto důvodu Šumava musí mít zákon o NP Šumava.
Ministr Brabec: Obavy o další osud Šumavy jsou zbytečné
Rada Národního parku Šumava je konzultačním a iniciativním orgánem pro záležitosti Národního parku Šumava, který je ustanoven zákonem o ochraně přírody a krajiny a který projednává a posuzuje všechny důležité dokumenty ochrany a řízení národního parku a jeho ochranného pásma, zejména členění území národního parku do zón ochrany přírody, plán péče, návštěvní řád, způsob péče o les a územní plány.