logo Silvarium tisk

Opava/Štramberk/Ostrava 8. září (ČTK) - Botanickým zahradám a arboretu v Moravskoslezském kraji roste v posledních letech návštěvnost. ČTK to řekli jejich zástupci. Například Arboretum Nový Dvůr navštíví ročně až 32.000 lidí. Na zvyšujícím se zájmu veřejnosti se podle jeho vedoucího Dalibora Ličky výrazně podílejí akce, které pořádají, a nové prvky v expozicích. Lidé se tak například mohou naučit, jak zacházet s balkonovými květinami a jak si vysadit truhlík.
Arboretum Nový Dvůr se specializuje na dřeviny světa. "Je ale potřeba neustále připravovat nové expozice a přilákat další návštěvníky. K vidění u nás jsou nejen dřeviny, ale například i záhonky s bylinkami," uvedl Lička. S kolegy pravidelně pořádá akce pro veřejnost, jako třeba vítání jara či pohled do života severoamerických indiánů. "Také návštěvnost akcí roste, dostáváme se na účast okolo 2000 lidí za víkend," řekl vedoucí.
V arboretu může návštěvník zhlédnout dendrologickou sbírku Dřeviny pěti světadílů. Roste zde na 7000 druhů rostlin, dřevin a bylin. K vidění jsou i rostliny vřesovišť, rašelinišť, písečných dun pobřeží Baltu, himálajské rostliny, sbírky dřevin z Číny a Japonska. Arboretum proslavila velká sbírka rodu Rhododendron, která patří k nejbohatším v Česku. V expozici se nacházejí zástupci obřích sekvojí, borovice osinaté z Arizony, přesahující ve své domovině stáří 4000 let, i vývojově prastarého, posvátného a léčivého jinanu, pamětníka dinosaurů.
Rostoucí návštěvnost zaznamenal i Petr Pavlík, který provozuje botanickou zahradu ve Štramberku na Novojičínsku. Zahrada je soukromá, návštěvníci neplatí vstupné a Pavlík ji financuje ze svých peněz. "Ročně mám tak 20.000 návštěvníků. Zájem o zahradu roste se zájmem turistů o Štramberk a jeho památky," uvedl Pavlík.
V místech bývalého vápencového lomu ve Štramberku začal zahradu budovat v roce 1996. Základem areálu je kamenný labyrint, který navozuje pocit antického prostředí. V areálu postupně vzniká expozice mokřadní a suchomilné vegetace. Jsou zde místní druhy ohrožených a zvláště chráněných rostlin, které pocházejí především ze záchranného přenosu z nedalekého lomu Kotouč. V současnosti je v botanické zahradě více než 1200 druhů rostlin.
Botanickou expozici provozuje i ostravská zoo. Vznikla v lokalitě Velkého ostravského lesa. "V těchto místech bylo v minulosti zjištěno na 450 druhů planě rostoucích rostlin. Nejvýznamnější dominantou původních lesních porostů jsou exempláře buku lesního. Stáří těchto stromů je odhadováno přibližně na 150 let," uvedla mluvčí zahrady Šárka Kalousková. Areálem vedou tři naučné stezky o celkové délce šest kilometrů.
V zahradě stojí i několik skleníků. Jde zejména o pěstební skleníky a skleníky sloužící k zimování teplomilných druhů rostlin. První skleník byl v zoo postaven již v roce 1959 a sloužil téměř 50 let, než jej nahradilo nové zázemí se dvěma výrazně většími skleníky.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě