Lesy chtějí zakázat vstup do obory Soutok. Lidé z Lanžhota se ale ohrazují
LANŽHOT / Omezení vstupu do obory Soutok, které požadují Lesy České republiky, ještě nemusí být definitivní. Lesy chtějí výrazně omezit vstup do největší obory v České republice zejména proto, že turisté, kterých v posledních letech výrazně přibývá, ruší zvěř v době říje, březosti a odchovu mláďat a po zimě, kdy je zesláblá. Obora má být uzavřena v konkrétních dnech a hodinách. Návrh na zákaz už vydal odbor životního prostředí břeclavské radnice.
Proti zákazu se ohradili lidé z Lanžhota. „Konkrétní omezení jdou za rámec odůvodnění zákazu a jsou přísnější než režim území národních parků," napsal starosta Lanžhota Ladislav Straka v dopise adresovaném břeclavské radnici.
Lanžhotským vadí zejména zákaz vstupu na některé asfaltové cesty. Upozorňují na paradoxní fakt, že tytéž cesty jsou od Břeclavi přístupné, od Lanžhota však mají být uzavřeny. Proti požadavkům lesníků se bouří i zástupci občanského sdružení Soutok Lanžhot a lesní úsek Tvrdonice. Lesníci podle nich neprokázali, že k rušení zvěře v oboře skutečně docházelo. „Doposud tyto informace nebyly nikde uvedeny. Tudíž se dá předpokládat, že navrhovaná opatření jsou pouze účelová s cílem omezit vstup veřejnosti," míní předseda sdružení Antonín Hostina.
Zároveň tvrdí, že turisté na Soutoku zvěř rozhodně neplaší. „Ze zkušeností víme, že zvěř na cyklisty a chodce téměř nereaguje," říká s tím, že uzavření obory pouze nahraje pytlákům. Ti budou mít v opuštěném lese pro pytlačení klid. „Slušný člověk nepotřebuje zákazy a ploty, aby věděl, jak se má k přírodě chovat. Vyhláška bude diskriminovat pouze slušné lidi," míní Hostina. Břeclavská radnice bude námitky shromažďovat až do 12. června. To končí lhůta, ve které se mohou lidé k návrhu vyjadřovat. „Teď tedy nejsme schopni říci, jakým způsobem budeme postupovat. O dalším postupu rozhodneme až po prostudování všech došlých podkladů," uvedl David Mahovský, mluvčí břeclavské radnice.
Obora Soutok je největší v zemi. Její velkou část tvoří lužní lesy mezi Dyjí a Moravou, které jsou turisty oblíbené. Jak již dříve uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová, omezení v rozsahu, jak jej lesníci požadují, by se nemělo turistů a cykloturistů dotknout nijak významně. „Vůbec se například netýká severní části obory okolo zámečku Pohansko a trasy kolem bývalé signální stěny až k soutoku Moravy a Dyje," říká.