logo Silvarium tisk

Šumperk – Usilovně se v těchto dnech činí bobři, jejichž kolonie již několik let sídlí v lokalitách na Bratrušovském potoce i Desné poblíž Šumperku. Hlodavce ke zvýšené aktivitě pohání sucho. Hráze si totiž musejí stavět důmyslněji než v době, kdy je korytech více vody. Bobří stavby nyní monitorují pracovníci Povodí Moravy.
„Bobr je známý svým charakteristickým kácením stromů. Předními zuby odkusuje velké třísky tak dovedně, že je schopný pokácet i nahnuté stromy na předem daný cíl, většinou do koryta vodního toku. Jeho závislost na vodním prostředí a šikovnost ve stavbě hrází se projevují především při snižující se hladině vody," vysvětlila mluvčí státního podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
Hlodavci si hrázemi zajišťují dostatek vody pro zabezpečení svých nor. V těch přebývají a slouží jim i jako spižírny.
Jedná se o velmi plachá zvířata a šance spatřit je se prakticky rovná nule. Stopy jejich čilé stavební činnosti jsou ale patrné na řadě míst. Například ohlodané kmeny jsou dobře vidět z vlaku na trati mezi Šumperkem a Bludovem. V minulosti museli několikrát kvůli vodním hlodavcům zasahovat hasiči. Jedna z kolonií se například usídlila v blízkosti čistírny odpadních vod, která se nachází za Šumperkem.

Bobří stavbu tehdy musely rozebrat bagry. Zatopení před časem hrozilo také čerpací stanici v areálu firmy Nuget. Tam bylo riziko, že se do rozlitého potoka dostanou pohonné hmoty. Hasiči zasáhli včas, voda se z koryta nedostala. „Letos jsme kvůli havarijním situacím způsobeným bobřími hrázemi vyjížděli na jaře, v letním období jsme zatím žádnou událost neřešili," sdělila mluvčí hasičského záchranného sboru Vladimíra Hacsiková.
Pracovníci podniku Povodí Moravy toky s výskytem bobřích kolonií pravidelně sledují. „Přestože bobra a jeho životní rytmy již dobře známe, někdy i nás zaskočí jeho nenadálá činnost na místě, které jsmepovažovalizanevhodnék jeho životu," zmínila Gabriela Tomíčková.
Rozšiřování bobřích kolonií na Šumpersku pracovníci Povodí Moravy nepředpokládají. „Bobr je teritoriální živočich a okolí Šumperku je již plně obsazeno," dodala Gabriela Tomíčková.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě